1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Gül-mahmud Ortak Basın Toplantısı

Gül-mahmud Ortak Basın Toplantısı

Gül-mahmud Ortak Basın Toplantısı
A+A-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Somali'nin uzun süren belirsizlik ortamından kurtularak son 8 yıl içerisinde istikrarlı bir döneme geçtiğini söyledi. Gül, bu süreçte Türk halkının ve devletinin, Somali il

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Somali'nin uzun süren belirsizlik ortamından kurtularak son 8 yıl içerisinde istikrarlı bir döneme geçtiğini söyledi. Gül, bu süreçte Türk halkının ve devletinin, Somali ile her anlamda iş birliği yapmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, davetlisi olarak Türkiye gelen ve bir dizi temaslarda bulunacak olan Somali Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile Çankaya Köşkü'nde ortak basın toplantısı düzenledi.
Cumhurbaşkanı Gül, Somali Cumhurbaşkanı Mahmud'u ve beraberindeki heyeti Türkiye'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuşmasına başladı. Somali Cumhurbaşkanı Mahmud'un 10 Eylül 2012 tarihinde göreve gelmesinden sonra yurt dışına ilk resmi ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştirdiğine dikkat çeken Gül, Somali'nin 20 yıl büyük bir belirsizlik ortamında yaşadığını, son 8 yıl içerisinde BM, Afrika Birliği ve uluslararası camianın desteğiyle bir geçiş sürecinin yaşandığını ve bu sürecin tamamlanarak Somali devletinin yeniden doğduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Gül, Somali'de temsil kabiliyeti yüksek ve yüzde 30'u kadın olan bir parlamentonun oluştuğunu da sözlerine ekledi.

"THY'YE MOGADİŞU'YA UÇAK TEK HAVAYOLUDUR"
Türkiye ile Somali arasındaki ilişkilerin 16. yüzyıla dayandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, son dönemde Somali'nin çektiği sıkıntılar karşısında Türk halkının duyarlılık gösterdiğini, büyük yardım kampanyalarının gerçekleştirildiğini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında büyük bir heyetin geçen yıl Somali'ye gittiğini ve bunun çok büyük yankısının olduğunu hatırlattı. O günden bu güne ilişkilerin çok güçlü bir şekilde devam ettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, 17-21 Nisan 2009 tarihlerinde dönemin Cumhurbaşkanı Şerif Ahmed'in Türkiye'ye resmi ziyarette bulunduğunu, Türkiye ile Somali arasındaki ilişkilerin bu çerçeve içerisinde çok güçlü bir biçimde sürdüğünü bildirdi. Cumhurbaşkanı Gül şunları söyledi:
"Türkiye bütün uluslararası camiaya da şunu göstermek istiyor: Herhangi bir beklentisi olmadan insani amaçlı olarak, başka bir millete nasıl yardım yapılabilir. Bunu en iyi şekilde gerçekleştiriyoruz. Bugün Somali'de Büyükelçiliği olan nadir ülkelerden biriyiz. Özellikle Batı dünyasından hiçbir daimi Büyükelçi Mogadişu'da yokken bizim Büyükelçimiz görev yapıyor. Türk Hava Yolları (THY) Mogadişu'ya uçan tek havayoludur; dolayısıyla bütün dünya ile Somali'nin bağlantısını THY gerçekleştirmektedir."

"1600 SOMALİLİ ÖĞRENCİ TÜRKİYE'DE EĞİTİM GÖRÜYOR"
Türkiye'nin Somali'de eğitim, sağlık başta olmak üzere, birçok altyapı projesini gerçekleştirdiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, Türk halkının büyük desteğiyle oluşturulan fonun Somali halkı için en iyi şekilde değerlendirildiğini ve bunun için bakanların sık sık Somali'ye gidip geldiğini kaydetti. Eğitim desteği çerçevesinde ülkemizde bin 600 Somalili öğrencinin bulunduğunu da kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, bunun beş yüzünün yükseköğrenimde, kalan kısmının da meslek liselerinde ve diğer okullarda olduğunu vurguladı.
Cumhurbaşkanı Gül, bir ülke yeniden kurulurken onun en önemli organının güvenlik güçleri olduğunu vurgulayarak, ülkemizin bu alanda eğitim ve teçhizat çalışmalarında da Somali ile iş birliği içerisinde bulunduğunu aktardı. Cumhurbaşkanı Gül, "Bu yönde bir fonun kurulmasını uluslararası camiaya önerdik. Bu bakımdan 2013'ün Şubat-Mayıs aylarında İstanbul'da yapılacak bir donörler toplantısında da bu fonun oluşturulmasına çalışacağız" dedi.

"TÜRKİYE, ULUSLARARASI CAMİAYA ÖRNEK OLACAK BİR İLİŞKİ GELİŞTİRİYOR"
Cumhurbaşkanı Mahmud'un ziyaretinin çok başarılı olacağını ve çalışmaların meyvesinin kısa zamanda alınması konusundaki ümidini dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, "Bu kritik dönemdeki Türkiye-Somali ilişkileri uluslararası camiaya da çok güzel bir örnek olacaktır. Uluslararası camiada genellikle sözler verilir, fonlar oluşturmak için çalışmalar başlar, ama bu sözler çok gerçekleşemez. Halbuki beklentiler de daima yüksek olur. Türkiye bu alanda belki de uluslararası camiaya örnek olacak şekilde bir ilki gerçekleştirmekte. Bir ülkenin, bir milletin yeniden ayağa kalkması, bir devletin yeniden kurulması için bütün gücüyle, halkıyla, devletiyle büyük bir yardımlaşma içerisindedir" dedi.
Cumhurbaşkanı Gül, Somali devletinin bütün fonksiyonlarını yerine getirmeye başladığında bütün kaynaklarını harekete geçireceğini ve hiç kimseye ihtiyaçları olmadan yollarına devam edeceğine inandığını söyledi.

"TÜRKİYE'NİN DOSTLUĞU BİZE ENERJİ VE ÜMİT VERİYOR"
Somali Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud da, en karanlık dönemlerinde Somali'ye büyük yardımlar sağlayan Türkiye'de bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Mahmud, "Somali, kimsenin gitmek istemediği bir ülkeyken, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve üst düzey temsilcileri ve ailelerinden oluşan heyetler ülkemize ziyaret gerçekleştirdi ki, bu bizim halkımız için çok önemliydi. Bize enerji ve ümit verdi. Dünyanın geri kalan yerlerindeki dostlarımıza da bir çağrı niteliği taşıdı" dedi.
(TB-ÖZ-Y)

05.12.2012 15:35:29 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT