1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Güdat Aladağlarda "kış Temel Eğitim Kampı" Gerçekleştirdi

Güdat Aladağlarda "kış Temel Eğitim Kampı" Gerçekleştirdi

Güdat Aladağlarda kış Temel Eğitim Kampı Gerçekleştirdi
A+A-

Gaziantep Üniversitesi Dağcılık Topluluğu adı altında faaliyetlerine başlayan Gaziantep Üniversitesi Doğa ve Macera Sporları Topluluğu Dağcılık Takımı (GÜDAT) çok sayıda öğrencinin katılımıyla Niğde-A

Gaziantep Üniversitesi Dağcılık Topluluğu adı altında faaliyetlerine başlayan Gaziantep Üniversitesi Doğa ve Macera Sporları Topluluğu Dağcılık Takımı (GÜDAT) çok sayıda öğrencinin katılımıyla Niğde-Aladağlar Milli Parkında "Kış Temel Eğitim Kampı" gerçekleştirdi.
Hafta sonları topluluk odasında temel dağcılık eğitimi verdiklerini belirten GÜDAT Ekip Lideri Lezgin Doğan, bu eğitimleri Gaziantep'in Araban ilçesinde ve Türkiye'nin hemen tüm dağlarında pratiğe dönüştürdüklerini belirtti. Türkiye'de dağcılık sporunun hızlı bir gelişim gösterdiğini söyleyen Doğan, topluluğun gerek kullanılan teknikler gerekse malzemeler açısından teknolojik anlamda dünya standartlarında olduğunu söyledi. Topluluk bünyesinde verilen teorik eğitimlerin pratikte de uygulanması için Yaz Temel, Kış Temel, Yaz Gelişim, İleri Kaya ve Arama Kurtarma eğitimleri verildiğini belirten Doğan, "Dağcılık sporu birçok kişi tarafından son derece tehlikeli bir spor olarak görülüyor. GÜDAT üyesi olan öğrenciler, Türkiye'de dağcılığın 50 yıllık geçmişine bakıldığı zaman kazaların oldukça az olduğu iddiasındalar. Ülkemizde 50 bin civarında kişinin bu sporu aktif olarak yaptığı düşünüldüğünde dağcılık sporunun sanıldığı kadar tehlikeli olmadığı görülüyor. Dağcılıkta kullanılan malzemelerin tamamen güvenliğini sağlamak adına kullanıldığını unutmamak gerekir" diyerek, toplulukları tarafından gerçekleştirilen 400'ün üzerindeki faaliyette hiçbir kazanın yaşanmamasının bunun açık bir örneği olduğunu belirtti. Doğan, verilen eğitimlerin güncellenmesi bilgilerin tazelenmesi ve belgeli eğitmen statüsüne geçilmesi için Türkiye Dağcılık Federasyonu ile eğitim çalışmaları gerçekleştirildiğini söyleyerek, federasyonun her yıl açtığı eğitim kurslarına ise topluluk adına düzenli olarak sporcu gönderildiğini ifade etti.
(MDC-ÖK-Y)

28.01.2013 16:53:08 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT