1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Gto Giyim Sektörüne Dış Pazarlara Açılma Fırsatı Sunuyor

Gto Giyim Sektörüne Dış Pazarlara Açılma Fırsatı Sunuyor

Gto Giyim Sektörüne Dış Pazarlara Açılma Fırsatı Sunuyor
A+A-

Gaziantep Ticaret Odası (GTO), kentte giyim sektöründe faaliyet gösteren firmaların dış pazarlara açılmalarına olanak sağlamak amacıyla yeni projeler üretmeyi sürdürüyor. GTO, Ekonomi Bakanlığı'nın

Gaziantep Ticaret Odası (GTO), kentte giyim sektöründe faaliyet gösteren firmaların dış pazarlara açılmalarına olanak sağlamak amacıyla yeni projeler üretmeyi sürdürüyor.
GTO, Ekonomi Bakanlığı'nın Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Tebliği kapsamında yürüttüğü "Gaziantep Triko Sektörünün Dış Pazarlara Açılımı Projesi" ile firmaları yeni pazarlara taşıyacak. GTO Genel Sekreteri Halil Göçer yaptığı açıklamada, Mayıs 2012 tarihinden bu yana yürüttükleri Gaziantep Triko Sektörünün Dış Pazarlara Açılımı Projesi çerçevesinde sektörün gelişimine yönelik önemli çalışmalara imza atıldığını kaydetti. Göçer, Gaziantep triko sektörünün Türkiye triko üretiminde büyük bir paya sahip olmasına rağmen yapılan ihracatın çoğunlukla İstanbul firmaları vasıtasıyla yapıldığına dikkat çekti. Göçer, "Söz konusu proje ile firmalarımızın yurt dışındaki alıcılarla direkt ve düzenli ihracat bağlantıları kurmaları, üretim, insan kaynakları, dış ticaret ve pazarlama alanlarında yaşadıkları sorunların ortadan kaldırılması hedeflenmekte. Projenin ilk aşaması olan ihtiyaç analizi çalışması ile proje katılımcısı olan 18 triko üreticisi ile yüz-yüze görüşmeler yapılmış, firmaların kendilerine özgü problemleri ve ihtiyaçları ortaya çıkartıldı. Yapılan ihtiyaç analizi çalışması sonucunda 'Gaziantep Triko Sektörü Sektör Durum Raporu' hazırlan. İhtiyaç analizi çalışması sonucu belirlenen ortak sorunlar ve ihtiyaçlara istinaden firmalara bir eğitim programı oluşturulmuş ve bu eğitim programı kapsamında katılımcı firmalara 'Üretim ve Lojistik Yönetimi', 'Finansçı Olmayanlar için Finans', 'Uygulamalı Pazar Araştırması' eğitimleri verildi. Projenin bundan sonraki aşamasında ise; İhtiyaç analizi ve eğitimler sonucunda belirlenen hedef ülkelere yönelik olarak ticaret heyeti organizasyonları düzenlenerek, bu ülkelerdeki ithalatçı firmalarla bağlantı kurmaları ve ihracat yapmaları hedeflenmekte. Projenin son aşamasında ise, alım heyetlerinin Gaziantep'e getirilerek, projeye katılan firmalarımızla ikili görüşmelerde bulunacağı bir etkinliğin organize edilmesi planlanmakta" dedi.
(MDC-Y)

17.01.2013 13:05:20 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT