1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Gso Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu:

Gso Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu:

Gso Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu:
A+A-

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, ekonomik büyümenin öncü göstergelerinden sanayi üretim endeksinin Kasım ayında beklentilerin üzerinde artmasının, ekonomide hareketl

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, ekonomik büyümenin öncü göstergelerinden sanayi üretim endeksinin Kasım ayında beklentilerin üzerinde artmasının, ekonomide hareketlenmenin başlaması açısından umut verici olduğunu söyledi.
Konukoğlu yaptığı yazılı açıklamada, son çeyrekte ekonominin hareketlenmesini beklediklerini, sanayi üretim endeksinin de 2012 yılı Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre çift haneli artış göstererek yüzde 11,3 olarak gerçekleşmesinin ümit verdiğini belirtti. Yüzde 11,3 rakamının geçen yılın en yüksek sanayi üretim endeksi olduğunu belirten Konukoğlu, Kasım ayında imalat sanayi, sermaye malı imalatı ile dayanıklı-dayanıksız tüketim malı üretiminde önemli artışlar yaşandığına dikkati çekti. Konukoğlu, "Bir önceki ayda beklentilerin üstünde düşüş söz konusuydu, sanayi üretimi Ekim'de yüzde 5,7 azalmıştı. Kasım ayında ise tahminlerin ve piyasa beklentilerinin üstünde çıktı. Çift haneli üretim artışıyla, Ekim ayındaki düşüş telafi edildi. Sanayi üretiminde sıçrama, ekonomik faaliyetlerde canlanmaya işaret ediyor. Son aya ilişkin veriler de olumlu geldiği takdirde yıl sonu büyüme rakamı hedeflere paralel gerçekleşebilir" dedi.
Türkiye ekonomisinde yapısal reformlara devam edilmesinin önemini vurgulayan Konukoğlu, "En temel beklentimiz istikrarlı ve sürdürülebilir büyüme. 2013 yılında daha hızlı büyümeyi destekleyecek adımların atılması önem taşıyor. Türkiye'yi ekonomik alanda daha üst lige çıkaracak yapısal reformları yapmalıyız" şeklinde konuştu.
(MDC-SO-Y)

08.01.2013 14:44:59 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT