1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. GÖZLEMCİ HEYETİ IRAK SINIRINDA

GÖZLEMCİ HEYETİ IRAK SINIRINDA

GÖZLEMCİ HEYETİ IRAK SINIRINDA
A+A-

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) öncülüğünde oluşturulan ‘Gözlemci Heyeti’, sınır bölgesinde PKK’nin geçiş noktalarında incelemelerde bulundu.

BDP Hakkari İl Başkanı Rahmi Kurt, Hakkari Belediye Başkan Vekili Abdullah Kılıç, Çukurca Belediye Başkanı Hıdır Demiroğlu ile bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de aralarında bulunduğu heyet, Irak sınırında incelemelerde bulundu. Üzümlü köyünden Irak sınırına yaya geçen heyet, PKK’nın geçiş noktalarında incelemelerde bulundu.
 

Bir açıklama yapan BDP İl Başkanı Rahmi Kurt, tarihi bir sürece tanıklık ettiklerini belirterek, “30 yıldır maalesef cenaze toplamak için gelen annelerimiz ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerimiz, bugün tarihi bir çözüm sürecine tanıklık yapmak için burada. Komisyonlar vasıtasıyla gerillanın geri çekilmesi sürecinde herhangi bir provokasyonun olmaması için, 1999’daki operasyonların olmaması için çalışıyoruz. Bütün Hakkari halkı olarak bunun önüne geçmeye çalışacağız. Gerillanın yürüyüşü çözüm içindir. Gerillanın yürüyüşü barışa giden yoldur. Bülent Arınç’ın, ‘Cehenneme gitsinler’ söze talihsizlik olmuştur. Aslında cehenneme çevrilen bir coğrafyayı cennete çevirmek için gerillalar geri çekiliyor. Sayın Öcalan’ın 2013 Nevruz’unda başlatmış olduğu bu çözüm sürecinde biz Kürt halkı olarak elimizden gelen her şeyi yapacağız” ifadelerini kullandı.
Yapılan açıklamanın ardından heyet üyeleri tekrar Hakkari’ye döndü.

A+A-

HABERE YORUM KAT