1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Görmen: Gençlerimiz Kaderimizi Değiştirecek!

Görmen: Gençlerimiz Kaderimizi Değiştirecek!

Görmen: Gençlerimiz Kaderimizi Değiştirecek!
A+A-

TOBB Van Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Eren Görsel Görmen, her yıl 150 ülkede kutlanan ve bu yıl Türkiye’de dokuzuncu kez kutlanacak olan Global Girişimcilik Haftası (GGH) nedeniyle bir açıklama yaptı.


Görmen, ilk olarak yerel ve ulusal etkinliklerle gençlerin potansiyellerini keşfetmeye ve girişimciliği kariyer seçeneği olarak değerlendirmeye teşvik edecek etkinlikler yapmayı planladıklarını belirtti. Gençlerin enerjilerini ekonomik hayatta hissettirmelerinin özelde Van ve bölge, genelde ise ülke açısından büyük bir değişim oluşturacağını ifade eden Görmen, “Yaklaşık iki yıldır kent ekonomisinde gençlerin söz sahibi olması ile ilgili birçok kurum ve kuruluşa ziyaretler gerçekleştirdik. KOSGEB desteği ile birçok eğitim düzenledik. Son olarak OSB Yönetim Kurulu’nu ziyaret ederek meslek lisesi ve meslek yüksekokulu öğrencilerinin sanayi faaliyetlerini yakından incelemesi konusunda OSB yönetiminin desteklerini aldık. Ayrıca iş dünyasının birçok aktörünü Kariyer Günleri Projesi ile gençlerimizle buluşturduk” dedi.

Görmen, Van ilinin sanayileşmesi noktasında yaşadığı sıkıntıları ve geçiş aşamasında nasıl bir yol izleneceği ile ilgili fikir alışverişinde bulunmak üzere kentteki tüm STK’ların, kamu kurumlarının, akademisyenlerin, sanayicilerin ve konu ile ilgili deneyimlerini paylaşmak üzere sanayi kentlerinden tecrübeli insanların bir araya gelmesi için çaba sarf edilmesi gerektiğine değindi. Görmen, “Kentimiz genç nüfus potansiyeli bakımından ülkede ilk üç il arasında olmasına rağmen gençlerimiz ticari hayatın sadece bir sınır kapısına indirgendiği, ilimizde nasıl bir rol üstleneceklerini bilmiyorlar. Belki birkaç istisna var ancak yüzde 90’lık bir genç kitlesi umutsuz bir şeklide uzanacak bir eli bekliyor. Bu sorunun ortadan kalkması ancak istihdama öncelik verilmesi ile gerçekleşebilir. Bu noktada ilimizin sosyoekonomik ve kültürel değerlerinin bir an önce ele alınarak pratikte işlenebilmesi konusunda her bireye büyük sorumluluklar düşmektedir” diye konuştu.

Her türlü fikre ve görüşe açık olduklarını kaydeden Görmen, kentte ekonomi ile ilgili sözü olan herkesin çekinmeden gençlerle bir araya gelmeleri gerektiğini dile getirerek, “Hiç ummadığınız kişilerden büyük projeler çıkabilir” ifadesini kullandı.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT