1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. GÖKDELEN, SANİYELER İÇİNDE YERLE BİR OLDU

GÖKDELEN, SANİYELER İÇİNDE YERLE BİR OLDU

GÖKDELEN, SANİYELER İÇİNDE YERLE BİR OLDU
A+A-

Almanya’nın Frankfurt kentindeki 116 metre uzunluğundaki eski üniversite binası 950 kilogram patlayıcı kullanılarak saniyeler içinde yerle bir edildi.


Ülkenin finans merkezi konumundaki Frankfurt’ta bir süredir kullanılmayan 116 metre uzunluğundaki eski üniversite binası AfE Kulesi, 950 kilogram patlayıcı kullanılarak kontrollü şekilde yıkıldı.

116 metrelik gökdelenin bin 500 noktasına yerleştirilen 950 kilogram patlayıcının infilak ettirilmesiyle 32 katlı bina 10 saniye gibi kısa bir süre içinde yerle bir oldu. Patlama sesi şehrin büyük kısmında yankılanırken yıkım sonrası etrafa toz bulutu saçıldı. Yıkım operasyonunda 500 kişi görev yaparken etrafa daha fazla toz yayılmasını önlemek için binaya yerleştirilen su depoları gökdelenle birlikte patlatıldı.

1972 yılında Johann Wolfgang Goethe Üniversitesi’nin Pedagoji Bölümü olarak inşa edilen AfE Kulesi daha sonra üniversitenin çeşitli birimleri tarafından kullanıldı. Üniversitenin geçen yıl başka bir yere taşınmasıyla yıkılmasına karar verilen gökdelen için patlayıcı kullanılarak Avrupa’nın en büyük kontrollü yıkımı gerçekleştirildi.

Yıkılan binanın yerine yine gökdelen tipinde iki yeni iş merkezi yapılacak.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT