1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Gmis Genel Başkanı Eyüp Alabaş:

Gmis Genel Başkanı Eyüp Alabaş:

Gmis Genel Başkanı Eyüp Alabaş:
A+A-

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş, Kozlu'da 7 Ocak 2013 tarihinde meydana gelen ve 8 maden işçisinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan kazanın, tüm uyarılara rağmen yeral

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş, Kozlu'da 7 Ocak 2013 tarihinde meydana gelen ve 8 maden işçisinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan kazanın, tüm uyarılara rağmen yeraltında taşeron sisteminin uygulanmaya çalışılmasının ürünü olduğunu belirterek, "Bu olayın kaza denilip geçiştirilmesine müsaade etmeyeceğiz ve sonuna kadar takipçisi olacağız" dedi.
Zonguldak Şehit Aileleri Derneği Başkanı Mustafa Yorulmaz ile yönetim kurulu üyeleri, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş'a başsağlığı ziyaretinde bulundular. 7 Ocak 2013 tarihinde TTK Kozlu Müessesesi'nde630 kodunda galeri açma ve hazırlık işlerini yürüten taşeron şirketin çalıştığı alanda meydana gelen kazada 8 maden işçisinin hayatını kaybetmesi nedeniyle üzüntü içinde olduklarını belirten Zonguldak Şehit Aileleri Derneği Başkanı Mustafa Yorulmaz, "Sayın Başkanımıza, Şehit Aileleri Derneği olarak, şehit babası olarak acısını en iyi bilenler olarak, kendilerine başsağlığı dilemeye geldik. Zonguldak'ın ve o şehitlerimizin ailelerinin başı sağolsun, sabırlar diliyoruz. Güneydoğu'da nasıl cinayet varsa, Kozlu'da da özel sektörün bile bile işlediği bir cinayet var diye düşünüyorum. Başımız sağolsun. Söyleyecek fazlaca bir şey yok. Sadece gözyaşı var. Ankara'dan gelen gidenler sadece başsağlığı diliyor ama gerçek bir icraatları yok diye düşünüyorum. İnşallah bu kazalar bir daha olmaz" dedi.
ALABAŞ: "SONUNA KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"
GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş ise şunları söyledi; "Acımızı paylaşmak için duyarlılık göstererek geldikleri için kendilerine teşekkür ediyorum. Sayın Başkanım, tabii ki bu acıyı, bir şehit babası olarak, yüreğinde en derin hissedenlerdendir. Ateş düştüğü yeri yakıyor. O ailelerin acısını, o ailelerin beklentilerini, o ailelerin gelecek ile ilgili planlarını hissedebiliyor. Çünkü aynı acıları kendileri de yaşadı.Bu olay vesilesiyle sık sık dile getiriyoruz. Bizim yıllar önce taşeron sistemiyle ilgili olarak bölgemizde yeraltı madenciliğinde taşeron uygulamasının bu tür kazalara sebebiyet vereceği konusunda uyarmamıza rağmen maalesef akıl almaz bir duyarsızlıkla, vurdumduymazlıkla taşeron sisteminin yeraltında uygulanmaya çalışılmasıyla bu tür kazalar, bu cinayetler göz göre göre geliyorum dedi. Biz böyle acılar yaşamak istemiyoruz, biz güzel ölümler yaşamak istemiyoruz. Bu tür kazaların kader olmaktan çıkarılmasını istiyoruz. Bildiğiniz gibi Türkiye, iş kazalarında Avrupa'da birinci, dünyada üçüncü sırada. Ve istatistiklere göre bu kazaların yüzde 98'i de önlenebilir nitelikte kazalar. Dolayısıyla burada da gerekli önlemler, gerekli tedbirler alınsaydı, bu tür kazalar yaşanmazdı. Bu olayın da kaza denilip geçiştirilmesine müsaade etmeyeceğiz ve sonuna kadar takipçisi olacağız. Acımızı paylaşmak, acımızı hafifletmek adına ziyaret ettiğiniz için şahsınızda yönetim kurulunuza ve tüm şehit ailelerine teşekkür ediyorum."
(SA-SA)

11.01.2013 12:38:43 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT