1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Girişimci Kadınlar Sertifikalarını Aldı

Girişimci Kadınlar Sertifikalarını Aldı

Girişimci Kadınlar Sertifikalarını Aldı
A+A-

Diyarbakır Diyarbakır İş Kadınları Derneği (DİKAD) 'Girişimcilik Eğitim' kursunu başarıyla tamamlayan kadınlara sertifikalarını verdi. Diyarbakır'da kadınları istihdama yönlendirmek amacıyla kurula

Diyarbakır Diyarbakır İş Kadınları Derneği (DİKAD) 'Girişimcilik Eğitim' kursunu başarıyla tamamlayan kadınlara sertifikalarını verdi.
Diyarbakır'da kadınları istihdama yönlendirmek amacıyla kurulan DİKAD, başlatmış olduğu 'Bizde varız' projesi kapsamında girişimcilik eğitimini başarıyla tamamlayan 114 kadın girişimciye sertifikalarını verdi. Düzenlenen törende konuşan DİKAD Başkanı Esra Aksu, Diyarbakırlı kadınların iş alanında daha fazla söz sahibi olmasını istedikleri için bu tür projeler gerçekleştirdiklerini söyledi. Eğitimi alan girişimcilerin başarılı projeler sundukları halde KOSGEB tarafından desteklenerek iş hayatına atılabileceklerini belirten Aksu, "Kadınların iş hayatında artışını görmek hepimizin istediğidir. Ancak kadınlarımızın önlerinde bir takım engeller bulunuyor. Bunlardan en önemlisi finansal sorunlarla bilgi eksikliğine olan inançtır. Verilen bu eğitimle kadınların iş yaşamında sayılarının artacağına inanıyoruz. Alınan eğitimle bölgede girişimcilik kültürünün yaygınlaşmasına büyük katkı sağlayarak girişimci kadın sayısını arttırmak amacıyla 'Bizde varız' projesini başlattık. Eğitimi alan 114 kadın oluşturacakları işle ilgili gerekli bilgileri aldı ve deneyim kazandı. Aldıkları sertifikadan sonra sunacakları iş projelerin kabul edilmesi halinde kadınlar, KOSGEB tarafından verilen 30 bin lirası hibe, 70 bin lirası da kredi olmak üzere toplam 100 bin liralık destekten faydalanabilecekler" dedi. Yaklaşık 75 saat verilen girişimcilik eğitimi sonrasında sertifikasını alan çoğunluğunu 35 yaş üstü kadınların oluşturduğu girişimciler, yapacakları projeyi şimdiden tasarladıklarını belirtti. Aralarında ev hanımlarının da yer aldığı girişimci kadınlar inşaat, gıda, tekstil, ajans ve kozmetik gibi sektörlerde iş kurmayı hedeflediklerini bildirdi.
(YUK-YRT-AŞ-Y)

22.01.2013 17:26:38 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT