1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Girgin: Sorun Yasada Değil, Uygulamada

Girgin: Sorun Yasada Değil, Uygulamada

Girgin: Sorun Yasada Değil, Uygulamada
A+A-

Çalışma Bakanı Faruk Çelik tarafından taşeron işçiler ile ilgili yapılan açıklamanın ardından Türk-İş Muğla Temsilcisi ve Maden İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin sorunun çözümü için yasaların uy

Çalışma Bakanı Faruk Çelik tarafından taşeron işçiler ile ilgili yapılan açıklamanın ardından Türk-İş Muğla Temsilcisi ve Maden İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin sorunun çözümü için yasaların uygulanmasının şart olduğunu belirtti.
Girgin yaptığı açıklamada, "Türk iş in eline ulaşmış bir yasa taslağı mevcut değildir. Çalışma Bakanı Faruk Çelik taşeron işçiliğini düzenleyeceğiz ve kıdem tazminatı fonunu da birlikte getireceğiz demektedir. Bir yandan maden ocakları başta olmak üzere tehlikeli, ağır işlerde taşeronu sınırlayacağız derken, diğer yandan da taşeronun kapsamı genişletilmeye çalışılmakta, asıl işlerin de taşerona verilmesine yol açacak yasa değişiklikten söz edilmektedir. Varsa eğer, taslağın içeriğini görmeden bir şey söylemek zor. Çünkü açıklamalarla taslaklar, tasarılar, yasalar birbirini tutmamaktadır. Yer altı maden ocaklarında taşeron uygulamalarının yanlış olduğu ve bunun kaldırılması gerektiğinin kabul edilmesi bu sektörde toplu iş cinayetlerinin önüne geçilmesi açısından önemli bir gelişmedir ancak, yetersizdir. Yıllardır sendika olarak dile getirdiğimiz bu gerçek yüzlerce maden işçisi ölmeden önce hükümetin gündemine gelebilseydi. Sendikalar yasası görüşmeleri sırasında hükümet yetkilileri iş kanununun 2.maddesini asıl işlerin de alt işverene verilmesi yönünde yasayı esnetelim demiş ancak sendikalar bunu kabul etmemişti. Mevcut yasaya göre taşeron işçileri ister özel sektörde olsun, ister kamu sektöründe olsun asıl işverenin işçisi sayılmaktadır. Burada sorunu doğru tarif etmek gerek. Ülkemizde işverenlerin yasalara, yönetmeliklere aykırı olarak yaptıkları taşeron uygulamaları vardır. Çalışma Bakanlığı sorunu çözecekse yasaları ve mahkeme kararlarını uygulatmalıdır. Ayrıca hükümet 2006 Temmuzunda Meclisten çıkardığı ve taşeron işçilerin o işyerindeki Toplu İş sözleşmesinden yararlanmasını ve o işyerinin kadrolu elemanı sayılmasını engelleyen yasayı iptal ederek de sorunu çözebilir. Sorun yasa sorunu değil yasanın uygulanmaması sorunudur. Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in açıklamaları sorunun çözümünün nasıl düşünüldüğünün ipuçlarını vermektedir. Bunlar; taşeron işçilerinin çalışma şartlarının iyileştirilerek yasanın esnetilmesi, kıdem tazminatı fonunun da bu yasa içinde değerlendirilmesi, yani taşeron işçinin hakkı olan kıdem tazminatını alması sağlanırken genel anlamda kıdem tazminatlarının gasp edilmesi, ulusal istihdam stratejisinde yer alan bölgesel asgari ücretin hayata geçirilmesi ve esnek çalışmanın yaygınlaştırılmasıdır. Bizler maden işkolunda öncelikli olarak ta yer altı maden ocaklarında taşeron uygulamalarının ve sendikasız çalışmanın yasaklanmasını, mevcut yasalara uyularak taşeron işçilerinin o işyerindeki kadrolu işçilerin sahip oldukları haklardan yararlanmalarını, kıdem tazminatlarımızın düşürülmesi sevdasından vazgeçilmesini ve iş kanununun tüm çalışanlar lehine düzenlenmesini istiyoruz" dedi.
(BT-MB-İK)

23.01.2013 16:13:26 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT