1. HABERLER

  2. Gıda Mühendisleri Odasından 'domut Eti' Açıklaması

Gıda Mühendisleri Odasından 'domut Eti' Açıklaması

Gıda Mühendisleri Odasından domut Eti Açıklaması
A+A-

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Gıda Mühendisleri Odası Zonguldak İl Temsilcisi Tuğrul Dereli, Zonguldak'ta piyasaya domuz eti sürüldüğüne dair haberlerle alakalı bir basın açıklamasınd

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Gıda Mühendisleri Odası Zonguldak İl Temsilcisi Tuğrul Dereli, Zonguldak'ta piyasaya domuz eti sürüldüğüne dair haberlerle alakalı bir basın açıklamasında bulundu.
Dereli yaptığı yazılı açıklamada, "Son dönemlerde bir derneğin açıklamalarına dayanan ve Zonguldak'ta piyasaya domuz eti sürüldüğüne dair bilgiler aktaran, basında geniş yer bulan haberler dikkat çekmektedir. Temsilciliğimiz konu ile ilgili olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Zonguldak Veteriner Hekimler Odası ile görüşmelerde bulunmuş, haberin doğruluğunu destekler bir veriye ulaşamamıştır. Bu tür açıklamaların da hem tüketiciyi hem de üreticiyi tedirgin etmemesi için duyumlar üzerine yapılmaması, sağlam verilere, etkili kontrollere ve gerekli tetkiklerin sonuçlarına dayandırılması gerekmektedir. Gıda güvenliği alanında bilgi kirliliği maalesef hat safhaya ulaşmış olup; hemen hemen her gün basın yayın organlarında hiçbir bilimsel veriye veya somut bilgiye dayanmayan, tüketicinin aklını karıştıran açıklamalar gelmektedir. Diğer yandan haberin basında yer alma şekli, ilgili derneğin odamızla karıştırılmasına neden olmaktadır. Açıklamanın odamız ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Daima söylediğimiz gibi, tüketici ile bilgi hatta kaygıları paylaşmanın da usulleri olması, açıklama yapan her bir kurum ve kişinin büyük bir sorumluluk taşıdığının bilincinde olması gerekmektedir. Anayasal ve kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olan odamız yaptığı her açıklamada bağımsız, tarafsız, bilimsel temelli, taşıdığı sorumluluğun bilinci ile hareket etmeyi ilke dinmiştir. Tüketicilerimizin de bu tür kurumsal görüşlere itibar etmesi yerinde olacaktır" dedi.
(SA-AŞ-Y)

19.02.2013 13:36:49 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT