1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Ggc'den Yıpranma Hakkı Açıklaması Mübarek Yüceel Diyarbakır

Ggc'den Yıpranma Hakkı Açıklaması Mübarek Yüceel Diyarbakır

Ggcden Yıpranma Hakkı Açıklaması  Mübarek Yüceel    Diyarbakır
A+A-

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC) Başkanı Veysi İpek, 10 Ocak 2013 tarihinde gazeteciler için de kabul edilen fiili hizmet zammı yasa tasarısı için teşekkür mesajı yayımladı. GGC Başkanı Veysi İpe

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC) Başkanı Veysi İpek, 10 Ocak 2013 tarihinde gazeteciler için de kabul edilen fiili hizmet zammı yasa tasarısı için teşekkür mesajı yayımladı.
GGC Başkanı Veysi İpek, 2008'de yıpranma hakkının kaldırılması nedeniyle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nün anlamsız kılındığı belirtilerek, yapılan son değişiklikle bu hakkın tekrar verilmiş olmasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti. İpek, "Gazetecilere 1961 yılındaki 212 Basın İş Kanunu'nda yapılan değişikliğiyle yıpranma hakkı getirildiği için 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlanmaya başlanmıştı. Yasa değişikliği sonrası 2008'de yıpranma hakkının kaldırılması nedeniyle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü adeta anlamsız kılınmıştı. Gazeteci örgütlerinin mücadelesi ile Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın girişimleriyle konu gündeme geldi. GGC olarak 9 Ocak'ta yaptığımız yazılı açıklamada hükümetin de gündeminde olan bu konunun biran evvel sonuçlandırılıp, muhalefetin de desteğiyle basın emekçilerinin, fiili hizmet süreleri yani yıpranma hakları yeniden iade edilmesi talebini yenilemiştik. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ilgisi ve talimatıyla fiili hizmet zammı yasa tasarı hazırlandı. Gazetecilerin yıpranma hakkının iadesiyle ilgili geçtiğimiz yıl muhalefet partilerinin milletvekilleri de yasa değişikliği teklifinde bulunmuştu. Hükümetin hazırladığı yasa değişikliği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in imzasıyla 10 Ocak 2013'de TBMM'ye getirildi. Gazetecilere, milletvekillerine ve dışarıdan atanan bakanlara 2008'de kaldırılan yıpranma hakları TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerinin desteğiyle kabul edilerek yasalaştı" dedi. Yasa değişikliğinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde TBMM'ye getirilerek yasalaşmasının ayrıca anlamlı olduğu vurgulayan İpek, "Başta yanlışın düzeltilmesi talimatını veren ve takibini yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere gazetecilerin sorunlarına, sevinçlerine ortak olan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e, yasa tasarısına destek veren muhalefet milletvekillerine teşekkür ederiz" diye konuştu.
(MY-YRT-Y)

12.01.2013 13:00:12 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT