1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gevaş'ta Newroz Kutlamaları

Gevaş'ta Newroz Kutlamaları

Gevaş'ta Newroz Kutlamaları
A+A-

Van’ın Gevaş ilçesinde, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından Newroz kutlama etkinliği yapıldı.


Şelale Meydanı'nda düzenlenen Newroz kutlamalarına gelen vatandaşlar, güvenlik noktalarında üst aramalarından geçtikten sonra alana alındılar. DBP İlçe Başkanı Bülent Danış ve HDP İlçe Başkanı Nevzat Altındağ’ın selamla konuşmalarının ardından platforma çıkan HDP Van İl Eş Başkanı Derya Hayva, “Bu ülkede açlık ve fakirlik sorunu vardır. Bu ülkede barış sorunu vardır. Bu ülkede yakılan kadınların sorunu vardır. Bu ülkede hasta tutsakların sorunu vardır. Bu ülkede yurdundan başka yere sürgün gönderilmiş insanların sorunu vardır. Bu ülkede yasaları yapan kişilerin, kendi yasalarını halka karşı kullanan bir devlet anlayışı vardır. Bu ülkede Kürt sorunu var. Hepimiz bunların farkındayız. Biz burada bütün ezilen halklar aynı şeyi söylüyoruz ve diyoruz ki Öcalan’a özgürlük. Çünkü bu halkların hepsi kardeşlik diyor” dedi.


Daha sonra Newroz ateşini HDP Van İl Eş Başkanı Derya Hayva ile Gevaş ve diğer ilçe eş başkanları birlikte yaktı. Kürtçe şarkılar eşliğinde halaylarla devam eden kutlamalar, gün boyu devam edecek.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

1 Yorum