1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gevaş’ta İlk Patates Üretimi

Gevaş’ta İlk Patates Üretimi

Gevaş’ta İlk Patates Üretimi
A+A-

Gevaş’ta ilk defa ekilen patates üretimi yüzleri güldürüyor. 7 yıldır ilçede sebze üretimi gerçekleştirdiklerini belirten Necmettin Yavuz adlı çiftçi, elde edilen verimin kendilerini mutlu ettiğini söyledi.


Gevaş toprağının verimli olduğunu ve bu nedenle ilk defa ilçede 250 dönümlük araziye patates ektiğini ifade eden Yavuz, “Patatesi öncelikle bilmek lazım. Patates, çok hassas bir sebze olup dinlenmiş toprak istiyor. Bende dinlenmiş toprakta ve herhangi bir ilaç veya katkı maddesi kullanmadan ekimini gerçekleştirdim. Tamamıyla organiktir. Bunun yanında ilk defa Türkiye’de makine kullanmadan elle dikimini gerçekleştirdim. Elde ettiğim verimden memnunum. Bu sene 250 dönüme ektim, seneye inşallah 500 dönümün üzerinde patates üretimini gerçekleştirmeyi düşünüyorum” dedi.

Gevaş’ta ürettiği patatesin Nevşehir ve Ahlat’ta üretilen patatesten daha iyi olduğunu iddia eden Yavuz, “Nevşehir ve Ahlat’tan gelen misafirlerim ekimini gerçekleştirdiğim patatese bakıp, 'Bu patatesi ne Nevşehir’de, ne de Ahlat’ta üretebiliriz' dediler. Eğer acemiliğim böyle ise ustalığım çok daha iyi olacaktır” ifadelerini kullandı.

Sökümünü gerçekleştirdiği patatesi ilk etapta Hakkari, Muş, Ağrı ve Mersin’e göndereceğini dile getiren Yavuz, geri kalan patatesin sökümünü gerçekleştirmeleri halinde ise Ankara ve İstanbul başta olmak üzere birçok ile göndereceklerini sözlerine ekledi. Tarım arazisinde patatesin dışında domates çeşitleri, biber çeşitleri, patlıcan, marul, kavun ve karpuz başta olmak üzere birçok sebzenin üretimini gerçekleştirdiklerini belirten Yavuz, “7 yıl önce marul ekerek üretime başladık. Daha sonra domates, biber ve diğer ürünleri ekmeye başladık. Her ürün ekişimizde başarılı olamayacağımızı söyleyenler vardı. Ancak hepsinden de istediğimiz verimi elde ettik ve şu anda ülkenin birçok iline sebze gönderiyoruz. Tek sıkıntımız işçi bulamıyoruz. İnanıyorum ki işçi bulabildiğimiz de daha çok verim elde edebileceğiz. Ben bizlerden desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen yetkililere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT