1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Genelkurmay Başkanı Özel'den "menemen Olayı" Mesajı

Genelkurmay Başkanı Özel'den "menemen Olayı" Mesajı

Genelkurmay Başkanı Özelden menemen Olayı Mesajı
A+A-

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, 'Menemen Olayı'nın 82. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, "Tarihimizde vuku bulmuş, ders niteliğindeki olayların doğru bir şekilde, genç kuşak arkad

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, 'Menemen Olayı'nın 82. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, "Tarihimizde vuku bulmuş, ders niteliğindeki olayların doğru bir şekilde, genç kuşak arkadaşlarıma aktarılmasını ve onlarda milli tarih şuurunun yerleşmesine katkı sağlanmasını önemli ve gerekli bulmaktayım" dedi.
Menemen Olayı'nın 82. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Özel, "Bugün , akıl ve sağduyudan yoksun, yönlendirilmiş bir grubun, halkının huzur ve güvenliğini sağlamakla görevli Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ile Hasan ve Şevki adlı iki bekçimizi şehit etmelerinin ve tarihimize 'Menemen Olayı' olarak geçen esef verici olayın 82'nci yıl dönümüdür. 23 Aralık 1930'da Menemen'de meydana gelen bu üzücü olay, kutsal değerlerimizi kötüye kullanarak, halkımızı tahrik etmek isteyen gözü dönmüş, art niyetli bazı kişi ve grupların gerçek yüzlerinin görülmesi bakımından önem taşımaktadır. Tarihimizde vuku bulmuş, ders niteliğindeki olayların, ayrıntılı ve doğru bir şekilde, sebep-sonuç ilişkisi kurarak genç kuşak arkadaşlarıma aktarılmasını ve onlarda milli tarih şuurunun yerleşmesine katkı sağlanmasını önemli ve gerekli bulmaktayım. Bu nedenle, geçmişte yaşanan olaylardan dersler çıkararak, ancak geçmişe takılıp kalmadan, geleceğimizin şekillendirilmesine, devletimizin dünya devletleri arasında daha da yücelmesi ve yükselmesi için birlik ve beraberlik içinde, görevlerimize odaklı olarak daha çok çalışmamızın gerekli olduğunu düşünüyorum.Bu düşüncelerle elîm ve esef verici olan bu olayı kınıyor, olayda hayatını kaybeden, şehadet mertebesine erişen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ile Hasan ve Şevki Beyleri ve bugüne kadar Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bekası için canlarını feda eden bütün şehitlerimizi rahmetle ve saygıyla anıyorum" ifadelerini kullandı.
(EDA-OK-Y)

23.12.2012 12:47:33 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT