1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. GENÇ GİRİŞİMCİLERE UYGULAMALI EĞİTİM

GENÇ GİRİŞİMCİLERE UYGULAMALI EĞİTİM

GENÇ GİRİŞİMCİLERE UYGULAMALI EĞİTİM
A+A-

Van Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve KOSGEB işbirliğiyle girişimci adaylara yönelik olarak 70 saat sürecek olan ücretsiz uygulamalı girişimcilik eğitimi verilmeye başlandı.

Van Gençlik Merkezi’nde başlayan uygulamalı girişimcilik eğitimi ile girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak, girişimcileri iş planı kavramı ile tanıştırarak başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak, eğitim sonunda girişimci adaylarının kendi iş fikirlerine yönelik iş planlarını hazırlayabilecek bilgi ve deneyimi kazanmaları amaçlanıyor. Uygulamalı girişimcilik eğitiminde; girişimcilik, girişimcinin özellikleri, iş fikri geliştirme süreci, yapılabilirlik (fizibilite), pazar araştırması, pazarlama planı geliştirme, üretim planı geliştirme, yönetim planı geliştirme, finansal plan geliştirme ve iş planı hazırlama konularında bilgiler veriliyor.

Van Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve KOSGEB işbirliği ile gerçekleştirilen eğitimi başarı ile tamamlayıp ‘Katılma Belgesi’ alan katılımcılar, işletmelerini kurdukları takdirde iş planlarını hazırlayarak KOSGEB mevzuatı çerçevesinde 30 bin liraya kadar hibe ve 70 bin liralık sabit yatırım desteği kapsamında 4 yıl vadeli ve 2 yıldan sonra geri ödemeli destekle beraber toplamda 100 bin liralık yeni girişimci desteğine başvurma hakkı kazanacaklardır. Van Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Aslan Sinir, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından planlanan bir projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. Amaçlarının gençlere yeni istihdam imkanları sağlamak olduğunu dile getiren Sinir, "İşsizlik oranının ülke ortalamasının altında olduğu Van’da gençlerimize yeni iş imkanları sağlamak amacıyla başlattığımız projemiz güzel başladı. İnşallah bu kurs ile gençlerimiz kendi işini kurabilir ve ülke ekonomisine katkı sunarlar. Şu anda ilk kursumuzda 60 girişimciye eğitim veriliyor. İmkanlarımız el verdiği sürece bu tür eğitimlere devam edeceğiz" dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT