1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Geleceğin Gazetecileri Yetiştiriliyor

Geleceğin Gazetecileri Yetiştiriliyor

Geleceğin Gazetecileri Yetiştiriliyor
A+A-

Yapı Kredi ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) işbirliği ile 8 yıldır sürdürülen “Okuyorum Oynuyorum” eğitim programının bu yılki projesi “Renkli Kalemler” Gazetesi için usta kalemler 16 Nisan’da çocuklarla TEGV Van Feyyaz Tokar Eğitim Parkı’nda ik


“Renkli Kalemler” projesi ile Türkiye’nin farklı noktalarında bulunan TEGV eğitim parklarındaki ilköğretim çağındaki çocuklar medyanın değerli isimlerinin koçluğunda gazete çıkarıyor. Bu sayede yeteneklerini keşfeden, kalemlerini geliştiren çocuklar analitik düşünme yetilerini de daha üst noktalara taşıyorlar. Toplam 8 haftalık bir hazırlık sürecini içeren projeye koçluklarıyla destek veren Günseli Özen Ocakoğlu ve Nermin Bezmen de bu kapsamda TEGV’in Van’da bulunan Feyyaz Tokar Eğitim Parkı’nda çocuklarla ikinci kez bir araya geldi. Eğitimlerle haber yazılırken hangi kurallara dikkat edilmesi gerektiği ve 5N1K gibi gazeteciliğin temel prensipleri konularında bilgilendirilen çocuklar, gazeteci koçlarına büyük bir heyecanla o güne kadar yaptıkları çalışmaları anlattılar. Bezmen ve Ocakoğlu’na ayrıca akıllarında kalan soruları soran ve gazete için hazırladıkları haberler hakkında bilgi veren çocuklar, fotoğraf çekimi ve kullanımı ile ilgili de usta gazetecilerden ders alma fırsatını buldu.


Aynı anda 3 farklı şehirde yürütülen proje için Yonca Tokbaş ve Esen Evran 14 Nisan’da Samsun’daki Büyükşehir Belediyesi Eğitim Parkı’nda, Ferhan Kaya Poroy ve Sinan Özedincik ise 16 Nisan’da İstanbul’daki Sema Aydın Doğan Eğitim Parkı’nda ikinci kez çocuklarla buluştu. Projeye katılan çocukların TEGV gönüllüleri ve gazeteci koçların danışmanlığında yapacakları bu çalışma sonrasında Renkli Kalemler Gazetesi mayıs ayında İstanbul, Samsun ve Van’da çıkacak. Çocuklara birçok beceri kazandırmanın yanı sıra belki de geleceğin gazetecilerinin yetişmesine de katkı sağlayacak proje, önümüzdeki öğretim dönemlerinde Türkiye’nin farklı illerinde bulunan TEGV eğitim parklarında çocuklarla buluşmaya devam edecek.

A+A-

HABERE YORUM KAT