1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Gediz Elektrik Dağıtım Şirketi'nin Özelleştirilmesi

Gediz Elektrik Dağıtım Şirketi'nin Özelleştirilmesi

Gediz Elektrik Dağıtım Şirketinin Özelleştirilmesi
A+A-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gediz Elektrik Dağıtış Şirketi'nin özelleştirilmesinin ardından yatırımların, vatandaşların tarifesini çok etkilemeyecek şekilde hızla artacağını söyledi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gediz Elektrik Dağıtış Şirketi'nin özelleştirilmesinin ardından yatırımların, vatandaşların tarifesini çok etkilemeyecek şekilde hızla artacağını söyledi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Rixos Otel'de "Türkiye'de Güneş Enerjisinin Kullanımı ve Gelişimi" konulu konferansa katıldı. Yıldız, konferansın ardından gazetecilerin, Gediz Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi'ndeki TEDAŞ'a ait yüzde 100 oranındaki hisselerin özelleştirilmesine ilişkin sorularını cevapladı. Türkiye'nin özel sektör marifetiyle elektrik dağıtımında daha rekabetçi, daha kaliteli bir hizmet verebilmesini teminen bir kısım taahhütleri de vermiş olduklarını ifade eden Yıldız, "Bunların Avrupa'daki makul fiyatlarla karşılaştırması Özelleştirme İdaresi tarafından yapılacak. Şu açıdan olumlu görüyoruz. Türkiye'deki özel sektör payı gittikçe artarak kamu denetim ve gözetim faaliyetlerine ağırlık verilecek. Özel sektör finansmanını, finansman kuruluşlarıyla beraber temin ettikten sonra yatırımlar vatandaşlarımızın tarifesini çok etkilemeyecek şekilde hızla artacak. 2015 yılının sonuna kadar Türkiye'nin elektrik dağıtım hizmetlerinde istediğimiz seviyeye mutlaka geleceğini umuyoruz. Biz ne fahiş bir karla vererek özel sektöre sermaye transferini, ne de düşük bir karla vererek onların bu piyasada kalmalarını zorlaştıracak bir yapıyı önermiyoruz. Biz makul bir kar vererek onların normal bir şekilde faaliyetlerini sürdürmelerini sağlayacak, vatandaşlara da çok yük gelmeyecek bir modeli öneriyoruz. Bunun da inşallah başarılı olacağını göreceğiz" şeklinde konuştu.
(PS-Eİ-Y)

19.12.2012 19:20:33 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT