1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Geçitli Bayanlara Gıda Eğitimi

Geçitli Bayanlara Gıda Eğitimi

Geçitli Bayanlara Gıda Eğitimi
A+A-

Geçit Beldesi'nde ev hanımlarına yönelik gıda muhafaza eğitimi verildi. Beldede görevli Tarım Danışmanı Belgin Koca tarafından verilen eğitimde, hijyenik gıda üretimi, ev şartlarında gıda muhafaza yön

Geçit Beldesi'nde ev hanımlarına yönelik gıda muhafaza eğitimi verildi. Beldede görevli Tarım Danışmanı Belgin Koca tarafından verilen eğitimde, hijyenik gıda üretimi, ev şartlarında gıda muhafaza yöntemleri gibi konular işlendi.
Bayanlara yönelik eğitimde konuşan Tarım Danışmanı Belgin Koca gıdaların hazırlanması ve saklanması konusunda katılımcıları bilgilendirdi.
Koca; "Bir bölgedeki ürünlerin başka bölgelerdeki insanlar tarafından tüketimini yada ürünlerin üretildiği zamandan daha sonraki dönemlerde tüketimini sağlamak için gıdalar çeşitli usuller ile muhafaza edilirler. Böylece ekonomik kayıplar azaltılarak, yeterli ve dengeli beslenmeye katkıda bulunulur. Ayrıca bozulması muhtemel ürünlerin ekonomiye kazandırılması ile dışsatım imkanı doğar. Gıda muhafazasında bir yandan bozulma sebepleri ortadan kaldırılırken diğer yandan da gıdanın beslenme değerinin, renk, doku, tat ve aroma gibi duyusal özelliklerinin en az seviyede etkilenmesi esastır. Gıdaların çeşitli yöntemlerle bozulmaları geciktirilebilir. Bu yöntemlerden birisi olan gıdaların ısı ile muhafazası yönteminde; hava almayacak şekilde kapatılmış kaplarda bulunan gıdalardaki mikroorganizmaların yüksek sıcaklıklarda öldürülmeleridir. Bu amaçla kap olarak; cam kavanozlar, şişeler ve teneke kutular kullanılmaktadır. 100°C'nin üstündeki ısıl işlemlerde otoklavlardan, bunun altındaki sıcaklık derecelerinde ise değişik açık düzenlerden yararlanılmaktadır. Gıdaların ısıl yolla muhafazasında; örneğin meyveler, domates ve ürünleri ile turşu gibi asitli gıdalar, 100°C'nin altındaki sıcaklık derecelerinde "Pastörize" edilerek sebzeler, et ve süt ürünleri gibi düşük asitli gıdalar, 100°C'nin üzerinde "Sterilize" edilerek dayanıklı hale getirilirler. Soğuk uygulama ile muhafaza yönteminin esası; düşük sıcaklık derecelerinde gıdalarda bulunan mikroorganizmaların çoğalma ve faaliyetlerinin kesin olarak durdurulmasına dayanır. Soğuk uygulaması, soğukta muhafaza veya dondurarak olabilir. Soğukta muhafaza, 0°C veya bunun biraz üstündeki sıcaklıklarda gıdanın dayandırılmasıdır. Soğukta muhafazada gıdalar sadece kısa bir süre belirli bir bozulmaya uğramadan saklanabilmekte ve bunlar belli bir süre sonra mutlaka bozulmaktadır. Soğukta muhafazada dayanma süresi çeşitli faktörlere bağlı olarak bir günden bir haftaya kadar değişebilir. Dondurarak muhafaza yönteminde gıda maddeleri18°C nin altında dondurularak muhafaza edilir. Bu yöntem soğukta muhafazaya nazaran daha uzun süreli koruma sağlar. Dondurulmuş gıdalar20°C dolaylarında depolanmaktadır. Tüketime kadarda taşınmaları soğuk zincir denen kesiksiz işlemle yapılmalıdır. Yine gıdalar kurutma yolu ile ya da koruyucu maddelerle muhafaza edilebilir" diye konuştu.
(CM-AT-Y)

12.02.2013 15:35:31 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT