1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Gaziantep'teki Patlama

Gaziantep'teki Patlama

Gaziantepteki Patlama
A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, Gaziantep'te bir fabrikada meydana gelen patlamayla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Gaziantep'te 7 kişinin ölümüne yol açan patl

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, Gaziantep'te bir fabrikada meydana gelen patlamayla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.
Gaziantep'te 7 kişinin ölümüne yol açan patlamayla ilgili başsağlığı mesajı yayımlayan ve nedenleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan CHP Gaziantep Milletvekili Dr. Mehmet Şeker, "Patlamada hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Projelerde meslek odalarının onaylarının kaldırılması, iş güvenliği uzmanlarının sadece kâğıt üzerinde var olması ve Suriyeli mültecilerin tecrübelerine, vasıflarına bakılmaksızın sadece ucuz işgücü oldukları için tercih edilmesi bu felaketin zeminini hazırlamıştır" dedi.
Patlamanın sebebinin yeni montajı yapılan buhar kazanı olduğunun altını çizen Şeker, "Projelerde mimar ve mühendis odalarının denetiminin kaldırılmasının ne kadar yanlış olduğunu biz zaten ifade ediyorduk. Bizi dinlemeyen hükümet yetkilileri bu felaketten ders alacaklardır diye umuyorum. Çünkü meslek odalarının projelerden bypass edilmesiyle, bu işler ya hiç mühendis kullanılmadan bilgisayar üzerinden yapılıyor ya da tecrübesiz mühendislere yaptırılıyor" dedi.
Türkiye'nin ölümle sonuçlanan iş kazalarında dünyada ikinci olmasının tesadüf olmadığını belirten Şeker, "Bu tip fabrikalarda iş güvenliği uzmanı çalıştırmak yasal zorunluluktur. Ama maalesef iş güvenliği uzmanları sadece kâğıt üzerinde varlar. Eğer bir yasa çıkarıyorsanız bunun denetimini de yapmanız gerekir. Denetimler gerektiği sıklıkta ve ciddiyette yapılsaydı, bu fabrikanın iş sağlığı ve güvenliği açısından son derece zayıf olduğu ortaya çıkar, gereken tedbirler de alınırdı" dedi.
İşverenler tarafından kârları yükseltmenin ve maliyetleri düşürmenin yeni aracı olarak Suriyeli mültecilerin görüldüğünü ifade eden milletvekili Şeker açıklamasını şöyle tamamladı:
"Suriyeli mültecilerin vasıflarına, tecrübelerine uygun işlerde, yasal koşullar yerine getirilerek çalıştırılmasına kimsenin itirazı olamaz. Ancak, savaştan kaçan ve ülkemize sığınan bu insanlar kayıt dışı olarak, emeklerinin çok altında bir ücretle çalıştırılıyorsa, bu durum kendi vatandaşlarımızın işsiz kalmasına neden oluyorsa buna da müsaade edilmemesi gerekir. Aksi halde bu tür felaketlerin, can kayıplarının da önüne geçilemez, işsizliğin yüzde 12 olduğu bir ortamda işgücü arasında Türk Suriyeli çatışmasının da önüne geçilemez."
(HD-AŞ-Y)

01.02.2013 18:00:26 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT