1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gaziantep'teki Patlama

Gaziantep'teki Patlama

Gaziantepteki Patlama
A+A-

Gaziantep'te bir fabrikada meydana gelen ve 7 kişinin ölümü 8 kişinin de yaralanmasına neden olan patlamayla ilgili Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve DİSK'ten ortak bir açıklama yapıldı. Bu hafta iç

Gaziantep'te bir fabrikada meydana gelen ve 7 kişinin ölümü 8 kişinin de yaralanmasına neden olan patlamayla ilgili Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve DİSK'ten ortak bir açıklama yapıldı.
Bu hafta içinde bir fabrikada meydana gelen patlamayla ilgili Gaziantep Organize Sanayi Müdürlüğü önüne gelen CHP ve DİSK üyelerinin basın açıklaması aynı saatte olunca iki grup aynı anda basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına katılan DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, Gaziantep'teki olayın bir cinayet olduğunu ifade ederek, "2 gün önce burada organize sanayi bölgesinde yaşanan yedi tane güzel canımız iş kazasına değil iş cinayetine kurban edildi. Öncelikle ben bu iş cinayetinde yaşamını kaybeden 7 güzel insanımıza tanrıdan rahmet kederli ailelerine baş sağlığı diliyorum. Bu belki bizim ülkemizde ne ilk ne de son olacak. Özellikle denetimsizlik, kuralsızlık ve öngörüsüzlük iş kazalarının kaza olmaktan çıkıp cinayete dönüştüğü bir ülkede yaşıyoruz. Ne yazık ki bunu çözmesi gerekenler çözüm için çaba sarf etmeleri gerekirken her geçen gün artmasına yönelik ne varsa yapıyorlar. Her kazadan sonra dönüyor sorumlulardan hesap soracağız deniyor. Ama bakıyoruz görüyoruz ki hatırımızda kalan hiçbir sorumlunun cezalandırılması değil sadece o iş cinayetlerinde kaybettiğimiz insanlarımızın sayısı kalıyor aklımızda. Maden ocaklarında ölüyoruz yerin yedi yüz, sekiz yüz metre altında güzel öldü diyorlar. Baraj kapaklarında patlıyoruz cesetleri bulunamıyor kaza diyorlar. Güzel oldu diyorlar ve bu sürecin iş yaşamının içinde olduğunu söylüyorlar. Sadece bizim ülkemizde maden üretilmiyor sadece bizim ülkemizde madenlerde çalışılmıyor. Ama dönüp bir bakalım neredeyse iş cinayetlerinde dünyada ve Avrupa da birinci sıralara oturmuşuz. Hala bu iş cinayetlerini kader diye güzel ölümler diye savuşturmaya çalışıyorlar. İş cinayetlerine kurban olunmasının başında yatan neden bu ucuz emek, iş yaşamının kuralsızlaştırılması ve çalışanların her türlü güvenceden yoksul kılınması ve düşük ücretle en fazla iş yaptırılmasıdır" dedi.
Buradaki basın açıklamasına katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akaya ise, "10 yılda yaklaşık 11 bin insanımızı iş kazalarında yitirdik. Bu kazaların yüzde 95'i önlenebilir iş kazalarıdır. Ama ne yazık ki yeterli tedbir alınmıyor ve her gün yeni bir iş kazası sonucunda ölümlerle karşı karşıya kalıyoruz. İş kazaları terörden de beter. Terör saldırılarından daha çok iş kazalarında emekçilerimizi yitirdik. Bu olaylar artık sıradan bir hale geldi. Yılda yaklaşık ortalama 63 bin iş kazası oluyor. Bin 100 kişi hayatını kaybediyor, 3 bin 200 kişide engelliler sınıfına katılıyor. Burada da 7 işçimiz hayatını kaybetti. Bunların ikisi Suriyeli ve kaçak. Türkiye'de yaklaşık 2 milyon kaçak işçi olduğunu biliyoruz. Ucuz iş gücünün farklı bir sömürüsü bu. Alın teriyle evine ekmek götürmek için zor şartlar altında çalışan ve iş kazalarında ölen bütün emekçi kardeşlerime Allah'tan rahmet diliyorum yaralananlara da acil şifalar diliyorum" diye konuştu.
Yapılan basın açıklamasının ardından grup sessizce dağıldı.
(HD-AŞ-Y)

01.02.2013 16:40:08 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT