1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Gaziantep'te Genç İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı Düzenlendi

Gaziantep'te Genç İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı Düzenlendi

Gaziantepte Genç İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı Düzenlendi
A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı'nın (İKG PRO), 'Sektörel Yatırım Alanlarında Genç İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı' düzenlendi. Şehitkami

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı'nın (İKG PRO), 'Sektörel Yatırım Alanlarında Genç İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı' düzenlendi.
Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen toplantıya; Gaziantep Vali Yardımcısı Mevlüt Kurban, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Temsilcisi Cengiz Aydemir, İŞKUR Gaziantep İl Müdürü Siraç Ekin ve çok sayıda kişi katıldı. Türkiye İş Kurumu'nun (İŞKUR) operasyon faydalanıcısı olarak yürüteceği hibe programı kapsamında; gençlerin istihdam edilebilirliğinin geliştirilmesi, girişimcilik becerilerinin arttırılması ve bu yönde rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinin iyileştirilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda, arz-talep arasındaki uyuma katkı sağlanmasına, ilgili aktörler arasında işbirliğinin geliştirilmesine, aktif iş gücü piyasası politikaları oluşturulmasına, gençler için oryantasyon, profil çıkarma, danışmanlık, staj, eşleştirme gibi hizmetlerin sağlanmasına, okul sonrası işe geçişin kolaylaştırılmasına, üniversite ve sanayi arasında daha güçlü işbirliği bağlarının oluşturulmasına yönelik projeler bekleniyor. 24 milyon avro bütçeli hibe programı çerçevesinde sunulacak hibe projeleri için 200 bin avro ile 400 bin avro arasında hibe desteği sağlanacak. Proje başvurusu yapmak isteyen kurum ve kuruluşlara hibe programı hakkında bilgilendirme yapmak amacıyla çeşitli illerde bilgilendirme günleri düzenlenecek. Toplantının açılış konuşmasını yapan Gaziantep Vali Yardımcısı Mevlüt Kurban, bu proje ile işsizliğin çözüleceğini belirterek, büyükler olarak servet edinmek yerine gençlere, çocuklara bu tür istihdamın sağlanmasının gereğinden bahsetti.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Temsilcisi Cengiz Aydemir ise, "Biliyorsunuz ülkemiz Avrupa Birliği katılım süreci içerisinde müzakereler yürütüyor ve belli vasıflar var. Bu vasıflar içerisinde insan kaynaklarının geliştirilmesi programı otoritesinde Bakanlığımız ve Bakanlığımızda da AB Koordinasyon Başkanlığı yürütülmektedir. AB giriş sürecinde, AB genel çalışmaları çerçevesinde mali yardım verilmektedir. Mali yardım aracıda bizim ülkemiz ile ilgili olarak İPA dediğimiz bir çerçeve anlayışı ile dağıtılmakta. İPA'nın bu 4. aşaması, bizim bu insan kaynaklarını geliştirmesini oluşturmaktadır. İnsan kaynaklarının geliştirilmesi çerçevesinde belli projelerimiz var. Bunlar şu anda bilgilendirme günü yaptığımız projemizde sektörel yatırım anlamında gençlerin istihdamını sağlaması ile ilgili bir proje. Bu konuda da bizim hedefimiz gençlerdir. 15-24 yaş arası eğitim seviyesi ne olursa olsun bütün gençler yararlanabiliyor" diye konuştu.
İŞKUR Gaziantep İl Müdürü Siraç Ekin de, "İstihdam alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar, üniversiteler, fakülteler, yüksek okullar, meslek okulları genel yönetimler, sendikalar, konfederasyonlar, odalar, kooperatifler birlikler ve ajanslar yer almaktadır. Bu her proje için, proje başına ortalama 200 bin veya 400 bin avroluk hibe desteği sağlanacaktır" şeklinde konuştu.
Yapılan açılış konuşmaların ardından, proje uzmanları tarafından katılımcılara, 'Sektörel Yatırım Alanlarında Genç İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı' çerçevesinde seminer verildi.
(MDC-SO-Y)

10.01.2013 17:15:15 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT