1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Gaziantep Valiliği, Stk'lara Beyanname Çağrısında Bulundu Gaziantep

Gaziantep Valiliği, Stk'lara Beyanname Çağrısında Bulundu Gaziantep

Gaziantep Valiliği, Stklara Beyanname Çağrısında Bulundu  Gaziantep
A+A-

Gaziantep Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Gaziantep'te kurulu bulunan derneklerin 2012 yılına ait beyannamelerini vermelerine, 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle başlandığı açıklandı. Gaziantep V

Gaziantep Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Gaziantep'te kurulu bulunan derneklerin 2012 yılına ait beyannamelerini vermelerine, 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle başlandığı açıklandı.
Gaziantep Valiliği'nden yapılan açıklamada, beyanname vermeyen dernek ve şubelerinin beyannamelerini düzenleyerek teslim etmeleri gerektiği dile getirildi. Yapılan açıklamada, "23 Ocak 2013 tarihli ve 28537 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak 31 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe giren dernekler yönetmeliğinde değişiklikler yapılmıştır. Yapılan değişiklikler aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir. Genel Kurul Toplantısının duyurulmasında derneğin internet sayfasında ilan edilmek, üyenin bildirdiği iletişim numarasına mesaj gönderilmek veya mahalli yayın araçları kullanılmak suretiyle toplantıya çağrılması imkanı sağlanmıştır. Genel Kurul Toplantıları sonunda, Genel Kurul Sonuç Bildirimi'nin elektronik ortamda gönderilmesi ya da mülki idare amirliğine elden teslimi yeterli olacaktır. Yurt dışından yardım alacak olan derneklerin yalnızca 'Yurtdışından Yardım Alma Bildirim' formunu doldurarak mülki idare amirliğine vermeleri yeterli olacaktır. Yabancı vakıfların Türkiye'de yapacağı faaliyetler için düzenledikleri (Ek-7) formu yeniden düzenlenerek (Ek-9) olarak değiştirilmiştir. Halen dernekler tarafından tutulması zorunlu olan defterlerden 'Alındı Belgesi Kayıt Defteri, Demirbaş Defteri ve Envanter Defteri'nin tutulma zorunluluğu ve 'Büyük Defter'in onaylatılması zorunluluğu kaldırılmıştır. Alındı belgeleri kaybolan veya çalınan dernekler, zayi belgesi müracaatlarını kendileri yapabileceklerdir. Yetki belgelerinin birer suretinin Dernekler Birimi'ne verilmesi ve otomatik sıra numarası alınması zorunluluğu kaldırılmıştır. Yönetmelik değişikliği ile dernek yönetim kurulu asil üyelerine yetki belgesi olmadan gelir tahsil edebilme imkanı sağlanmıştır. Yönetim kurulu asil üyeleri haricindeki kişi veya kişilere yetki belgesi, yönetim kurulu kararı ile en çok bir yıl olarak belirlenmiştir. Yetki Belgesi'nin iki nüsha olarak düzenlenip dernek yönetim kurulu başkanı tarafından onaylanması yeterli olacaktır. Yetki belgelerinin bir veya birden fazla dernek üyesi adına düzenlenmesi veya dernek üyesi olmayan kişilerin adlarına yetki belgesi düzenlenmesi yapılabilecektir. Yönetmeliğin 61. maddesindeki lokallerde alkollü içki kullanılması ve canlı müzik yayını yapılması konusunda maddeye bazı fıkralar eklenmiştir. Yazılı uyarıya rağmen lokal yönergesine aykırı hareket edildiği tespit edilen lokallerin geçici süreyle faaliyetten men edilmesine imkan sağlanmıştır. Lokal açma ve işletme ruhsatı iptal edilen derneklerin bir yıl geçtikten sonra tekrar lokal açma ve işletme ruhsatı almak üzere müracaat etmelerine imkan sağlanmıştır" denildi.
(MDC-SO-Y)

14.02.2013 18:18:30 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT