1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Gaziantep İhracata Yükselişle Başladı

Gaziantep İhracata Yükselişle Başladı

Gaziantep İhracata Yükselişle Başladı
A+A-

Geçen yılı rekorlarla kapatan Gaziantep, aylık bazda en yüksek Ocak ayı ihracat rakamını gerçekleştirdi. Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, yaptığı yazılı açıklamad

Geçen yılı rekorlarla kapatan Gaziantep, aylık bazda en yüksek Ocak ayı ihracat rakamını gerçekleştirdi.
Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Gaziantep'ten bu yıl Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 29,5 artışla 522 milyon 120 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini bildirdi. Konukoğlu, geçen yılın Ocak ayında 403 milyon 226 bin dolarlık ihracat yapıldığını anımsattı. En fazla ihracat yapan iller arasında Ocak ayında ihracatını en fazla artıran ilin yüzde 29,5 ile Gaziantep olduğunu kaydeden Adil Konukoğlu, aylık bazda en yüksek Ocak ayı rakamına da imza attıklarını vurguladı. Gaziantep'in ortaya koyduğu kendine özgü sanayileşme modeliyle Türkiye'de örnek ve öncü bir şehir olduğunu belirten Konukoğlu, ihracat rakamlarının da yükselen bir ivme gösterdiğine dikkati çekti. Gaziantepli şirketlerin küresel rekabet mücadelesinde önemli tecrübe edindiğini ve bu tecrübelerini ihracatta başarı hikayesine dönüştürdüğünü vurgulayan Konukoğlu, "Alternatif pazarlar stratejisini devreye sokarak, AB pazarındaki daralmayı, çevre ve komşu ülkelerdeki krizi aştık. İhracat yaptığımız ülke sayısını 177'ye çıkardık. İhracat pazarlarını çeşitlendirme avantajının meyvelerini topluyoruz'' dedi. Konukoğlu, yeni yılda daha fazla çalışarak rakamları artıracaklarını ifade ederek, şunları kaydetti:
"2013 yılına yeni umutlarla giriyoruz. İhracatımızı yüzde 20 artışla yaklaşık 7 milyar dolara çıkarmayı, yeni rekorlar kırmayı hedefliyoruz. İnşallah bunu gerçekleştireceğiz. Ocak ayı rakamları da buna uygun sonuç verdi. Şehrimizin üretim potansiyeli ve ihracatçımızın girişimci ruhu koyduğumuz hedefleri başarabilecek nitelikte. Ancak bugün yaptığımızdan daha farklı bir vizyon geliştirmemiz, katma değeri yüksek ürünlerin üretimine ve ihracatına ağırlık vermemiz gerekiyor. Böylece ihracat, ekonominin dinamik motoru olmayı sürdürecektir."
(MDC-AŞ-Y)

01.02.2013 15:11:11 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT