1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti'nden Kınama Gaziantep

Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti'nden Kınama Gaziantep

Gaziantep Gazeteciler Cemiyetinden Kınama  Gaziantep
A+A-

Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti tarafından yapılan yazılı açıklamada, Gaziantepspor As Başkanı Mehmet Kızıl'ı, sosyal medya üzerinde paylaştığı sözleri nedeniyle kınadı. Yapılan yazılı açıklamada şu

Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti tarafından yapılan yazılı açıklamada, Gaziantepspor As Başkanı Mehmet Kızıl'ı, sosyal medya üzerinde paylaştığı sözleri nedeniyle kınadı.
Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelerde yer verildi: "Gaziantepspor As Başkanı Mehmet Kızıl'ın sosyal medyada paylaştığı 'benim ailemi küçük düşürecek haberler yaparsan, ben seni ilk gördüğüm yerde tekme tokat döveceğim' şeklindeki Gazeteciler Cemiyeti üyesi, gazeteci Ökkeş Özekşi'yi tehdit eden mesajı 05.02. 2013 tarihli yönetim kurulu toplantısında spor ahlakı ve basın meslek ilkeleri bakımından tüm yönleri ile görüşülmüştür. Spor her şeyden önce; barıştır, bütünleştirici, geliştirici değerlere sahip özel bir alandır. Gaziantepspor ise bu kentin en önemli markalarından, en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisidir. Gaziantepspor'un, içinden geçilen süreçte zor günler ve sıkıntılar yaşadığı tüm şehrin malumu olduğu bir meseledir. Gaziantepspor'un küme düşmesi, aynı zamanda kentin ligden düşmesi anlamına gelmektedir. Dünyanın her yerinde kırmızı-siyahlı formaya gönül verenler Gaziantepspor'u içinden düştüğü durumdan kurtarmasını bekleyen yöneticilerin, ne yazık ki hadlerini aşarak sosyal medya üzerinden gazeteciyi tehdit ettiğine tanık olmaktadırlar.
Kullanılan dil ve üslup spora ve spor yöneticiliğine yakışmayan bir tarzdadır. Gazetecilik mesleği, kişilere methiye dizilen, öven, göklere çıkaran bir meslek değildir. Gazeteciliğin özünü eleştiri oluşturur. Hukuk doktrinlerinde bu husus, 'Eleştiri kaynağını özgürlükten alır. Eleştirinin doğasından kaynaklanan sertlik suç oluşturmaz. Eleştiri övme olmadığına göre, sert, kırıcı ve incitici olması da doğaldır' şeklinde açıklanarak, bunun ifade özgürlüğü kapsamında olduğuna yer verir ve devamında, 'Düşünce özgürlüğü ve dolayısıyla eleştirel akılcılık, demokratik toplumlarda vazgeçilmez bir değerdir. Demokratik toplumlarda, bireyler düşündükleri gibi konuşmalı, yazmalı; konuştukları, yazdıkları gibi düşünmelidirler. Bunlar örtüşmezse, orada ikiyüzlülük ve aldatma egemen olur...' denilir. Gaziantepspor gibi büyük bir camianın mahalle ağzıyla yıpratılarak, meslektaşımızın "tekme-tokat dövüleceği "şeklindeki tehdit olayı, Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti avukatları tarafından da yakından takip edilmektedir. Huzur, güven ve istikrara en fazla muhtaç olunan bir dönemde; Gaziantepspor'un içinde bulunduğu maddi ve manevi depresyona karşı kentteki STK'ların, sanayici ve işadamları ile basının birlik-beraberlik havası yaratması gerekirken, gündem değiştirilerek gazetecilerin hedef alınması çok büyük bir talihsizliktir. Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu, tehdit ve baskının her türlüsüne karşı meslektaşlarının yanında olma hassasiyeti ve refleksine sahiptir. Bununla birlikte, gazeteci tehdidi ve şantajına maruz kalan her kişinin veya kurumun haklarını aramak da cemiyetimizin asli görevidir. Bu kapsamda, Gazetesi Ökkeş Özekşi'yi, 'tekme-tokat dövmekle' tehdit eden Gaziantepspor As Başkanı Mehmet Kızıl'ı, kırmızı-siyahlı ekibin temel sorunları ile uğraşmaya davet ediyor, pervasızca mesajı için de kınadığımızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz".
(HD-ÖK-Y)

06.02.2013 17:14:07 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT