1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Gazetecilerin Hak Kayıpları Giderilmelidir

Gazetecilerin Hak Kayıpları Giderilmelidir

Gazetecilerin Hak Kayıpları Giderilmelidir
A+A-

Eğitim İlke-Sen 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada, basın emekçilerinin hak kayıplarının telafi edilmesini istedi. Eğitim İlke-Sen (İlkeli Eğitim ve Bilim Çalışanları D

Eğitim İlke-Sen 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada, basın emekçilerinin hak kayıplarının telafi edilmesini istedi.
Eğitim İlke-Sen (İlkeli Eğitim ve Bilim Çalışanları Dayanışma Sendikası) Basın ve Yayın Genel Sekreteri Beytullah Önce, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü tebrik eden bir açıklama yayınladı. Önce, açıklamasında "Gazetecilik, halkın haber alma hakkının yerine getirilmesi için önemli bir sorumluluğun icrasıdır. Gerek yerelde, gerekse ülke genelinde halkın sesini duyurması için çalışan basın mensuplarının varlığı, toplumsal sorunlarımızın çözüm sürecinde değerli bir katkı sunmaktadır. Tercihini gücün medyası olmaktan yana yapanların ise hakikati çarpıtmaktan başka bir işe yaramayacaklarını iyi biliyoruz. Basının gerçek anlamıyla özgürleşmesi, toplumun güçlenmesine de hizmet edecektir. Bu vesileyle Eğitim İlke-Sen olarak mesleklerini doğrunun sesi olmanın ve kamusal yarar sağlamanın bilinciyle icra eden tüm basın emekçilerinin 10 Aralık Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyoruz" dedi.
Eğitim İlke-Sen Basın ve Yayın Genel Sekreteri Beytullah Önce, mesajında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gazetecilerin zor şartlar altında çalıştıklarını ifade ederek "Şiddete, siyasi ya da ekonomik baskılara maruz kalan, haber peşinde koşarken yaralanan ya da hayatı tehlikeye giren gazetecilerin, muhabirlerin, kameramanların ve bütün basın emekçilerinin, tüm bu zorluklara rağmen özlük haklarında yaşadıkları kayıplar dikkat çekicidir. Yine en fazla tutuklu gazetecinin bulunduğu ülkemizde basın çalışanlarına dönük davaların çoğu zaman siyasi bir durum arz etmesi de ciddi bir sorundur. Tüm bu ve diğer sebeplerden ötürü basın emekçilerinin, fiili hizmet süreleri ve yıpranma payları ile ilgili taleplerinin dikkate alınması ve gereken düzenlemenin yeniden yapılarak, haklarının iade ve kayıplarının telafi edilmesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi.
(SC-İÇ)

10.01.2013 09:25:01 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT