1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Fü Öğretim Üyesi Atmaca, Who'nun Üst Kuruluna Seçildi

Fü Öğretim Üyesi Atmaca, Who'nun Üst Kuruluna Seçildi

Fü Öğretim Üyesi Atmaca, Whonun Üst Kuruluna Seçildi
A+A-

Fırat Üniversitesi'nde (FÜ) görevli Prof. Dr. Murad Atmaca, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) 2015'te çıkacak ICD-11 tanı kılavuzu için tanı kriterlerini belirleyecek üst kurulda, top 10'a davet edildi.

Fırat Üniversitesi'nde (FÜ) görevli Prof. Dr. Murad Atmaca, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) 2015'te çıkacak ICD-11 tanı kılavuzu için tanı kriterlerini belirleyecek üst kurulda, top 10'a davet edildi.
FÜ Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murad Atmaca, WHO tarafından 2015'te yayınlanacak ve hastalık tanı kriterlerini belirleyen "Hastalıkların Uluslararası Sınıflandırması (ICD)" tanı kılavuzunun 11. versiyonunda (ICD-11) "Obsessive-Compulsive Disorder and Related Disorders" başlıklı temel tanı grubunun tanı ölçütlerini düzenleyecek olan en üst kurula dünyadan davet edilen ve bu göreve atanan toplam 10 kişiden biri oldu. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Prof. Dr. Murad Atmaca, "Dünya Sağlık Örgütü, 2015'te hastalıkların tanı ölçütlerini düzenleyen yeni bir kılavuz çıkarma hazırlığında ve bu kılavuz ICD-11 ismiyle biliniyor. Tıbbın tüm alanlarındaki hastalıkların tanı ölçütleri yeniden gözden geçiriliyor. Dünya Sağlık Örgütü de beni psikiyatrinin yeni bir temel tanı başlığı olan "Obsessive-Compulsive Disorder and Related Disorders" konusunda tanı ölçütlerini belirleyecek üst kurula seçti. Bir hafta kadar önce de dünyanın aralarında Milwaukee, Minnesota, Columbia, New York ve Edinburg üniversiteleri gibi dokuz önemli üniversitesinden alanında otör psikiyatrist akademisyenlerin bulunduğu üst kurula seçildiğim resmi bir yazıyla tarafıma bildirildi. Toplantılar düzenli aralıklarla 2015 yılına kadar Cenevre'de yapılacak. Bu vesileyle Ülkemizin ve Fırat Üniversitemizin bayrağını orada dalgalandırmak bizim için bir onurdur. Yine bu vesileyle, bu başarıyı hepsini ayrı birer değer olarak gördüğüm hastalarıma ve kliniğimizin değerli çalışanlarına ithaf ediyorum" dedi.
(EK-YRT-AŞ-Y)

14.01.2013 13:37:38 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT