1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Fransa’dan Cenevre açıklaması

Fransa’dan Cenevre açıklaması

Fransa’dan Cenevre açıklaması
A+A-

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın kendisine "PYD'nin Cenevre görüşmelerine davet edilmeyeceğini" söylediğini açıkladı.

Türkiye, PYD'nin Cenevre'de masaya oturması halinde görüşmeleri boykot edeceğini duyurmuştu.

France Culture Radio’nun sorularını yanıtlayan Fabius, Suriye’de diplomatik çözümü öngören ve Esad rejimi ile muhalif grup temsilcilerini bir araya getirecek olan Cenevre görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Fabius, “BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura davet mektuplarını gönderdi. Bana PYD’ye davet mektubu göndermediğini söyledi” dedi. Fabius, Mistura’nın ayrıca Riyad merkezli muhalefetin müzakere grubunun başı olacağını, ancak diğer grupların da orada yer alabileceğini söylediğini aktardı.

Türkiye’den boykot uyarısı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cenevre’deki Suriye görüşmeleri konusunda, “PYD davet edilmişse boykot ederiz” demişti.

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından kısa süre sonra İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşan PYD lideri Salih Müslim, Cuma yapılacak Cenevre’deki görüşmeler için henüz davet almadığını, başka bir Kürt temsilcinin davet edilip edilmediğinden de haberdar olmadığını söyledi.  ZETE

A+A-

HABERE YORUM KAT