1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Fransa Parlamentosu Resmen Filistin'i Tanıdı ..

Fransa Parlamentosu Resmen Filistin'i Tanıdı ..

Fransa Parlamentosu Resmen Filistin'i Tanıdı ..
A+A-

Fransa Parlamentosu Flaş bir karar alarak Filistin'i resmen devlet olarak tanıdı. Filistin'in devlet olarak tanıyan kanun tasarısı meclisten geçti. İşte o kanun tasarısı...


Fransa Devlet Meclisi bugün çok önemli ibr karara imza attı. Fransa Parlamentosu müslümanlar diyarı ve simgesi olan Filistin’i resmen tanıdı. Filistin’i devlet olarak tanınmasına yönelik kanun tasarısı meclisten geçti. İktidardaki Sosyalist Parti milletvekilleri tarafından sunulan kanun tasarısı parlamentoda 339 evet, 151 hayır oyu alarak yasalaştı.  Sosyalist Parti milletvekili Loncle partisi adına bir konuşma yaptı. Loncle konuşmasında , "Filistin'in devlet olarak tanınmasının, İsrail-Filistin sorununun çözümüne ve bölgede kalıcı barışın sağlanmasına katkı sağlayacağını" belirtti.

meclis.jpg

 

İngiltere ve İspanya parlamentolarının da Filistin'in tanınması yolunda karar aldığını hatırlatan Loncle, Fransa'nın da bu kararı alarak barış görüşmelerinin başlamasına katkı sağlayabileceğini ifade etti. Muhalefetteki Halk Hareketi Birliği (UMP) adına konuşan Christian Jacob, bu konuda karar vermenin meclisin yetkisinde olmadığını belirterek, girişimin anayasaya aykırı olduğu görüşünü dile getirdi. Jacob, barış görüşmelerinin sonuçlanmasının ardından Filistin'in tanınmasını istediklerini söyledi. Jacob, meclisin Filistin'i tanıma yolunda alacağı kararın hiçbir hukuki gücü olmadığını belirtti ve bu girişimi "gereksiz" gördüklerini söyledi. Mecliste diğer radikal sol partinin, karar tasarısını desteklediği gözlendi. Meclis genel kurulunun bugünkü kararı tavsiye niteliğini taşıyor.

 

Filistin'i tanıma konusunda bağlayıcı kararın hükümet tarafından alınması gerekiyor. Tasarıyla ilgili geçen hafta mecliste yapılan oturumda konuşanDışişleri Bakanı Laurent Fabius, Fransa'nın sorumluluklarını yerine getirerek Filistin'in devlet olarak tanıyacağını söylemişti.

 

Fabius, "Asıl mesele ne zaman ve nasıl olacağıdır. Filistin'in tanınması, anlaşmazlığın nihai çözüme kavuşturulmasına katkı sağlamak için fayda sağlayacaktır" diye konuşmuştu. Fransa meclisinde Filistin'in devlet olarak tanınmasına ilişkin kabul edilen karar tasarısının ardından, aynı konuya ilişkin bir başka karar tasarısı 11 Aralık'ta Fransa Senatosu'nda oylanacak. Avrupa Parlamentosu (AP) da geçen haftaki oturumunda, Filistin'in devlet olarak tanınması yönündeki tasarıyı görüşmüştü. Tasarının da AP Genel Kurulu aralık ayı oturumlarında oylanması öngörülüyor.

 

Filistin'in devlet olarak tanınmasına yönelik girişimler son dönemde Avrupa ülkelerinde artış gösterdi. İsveç'in geçen ay Filistin'i bağımsız devlet olarak tanıma kararının yanı sıra İrlanda ve İngiltere parlamentoları bu yönde bağlayıcılığı olmayan kararlar almıştı.

 

İspanya'da parlamento, hükümetin Filistin'in tanımasına yönelik tavsiye kararı alırken, Hollanda'da da iktidar ortağı İşçi Partisi, Filistin devletinin tanınması konusunun mecliste tartışılmasını istemişti.

 

A+A-

HABERE YORUM KAT