1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Formül bulundu

Formül bulundu

Formül bulundu
A+A-

TBMM'de fezlekeleri bulunan bazı milletvekillerin dokunulmazlıkların kaldırılması için sadece AK Parti'nin oyu yetmiyor. AK Parti ise bu duruma çözüm bulmak için gizli oylama formülünü kullanacak.

AK Parti, fezlekesi hazırlanmış vekillere dokunulması amacıyla yapmak istediği Anayasa değişikliğinde gizlilik kuralını devre dışı bırakacak yolu arıyor.

AK Parti, milletvekilli dokunulmazlıklarına ilişkin Anayasa değişikliği teklifi oylamasının, gizlilik kuralı olmasına rağmen, kimin samimi olduğu kimin olmadığının ortaya çıkması için “açık” yapılması formülünü tartışıyor.

MHP DESTEK VERSE BİLE SAYI MÜMKÜN OLMUYOR

Parti kurmayları, bununla ilgili tekliflerini gelecek hafta Anayasa Komisyonu’nda görüşmeyi hedefliyor. AK Parti’nin, teklifi referandumsuz geçirmesi için Genel Kurul’da muhalefetin desteğini alması zorunlu. MHP’nin AK Parti’ye destek vermesi durumunda sayı yine yeterli olmuyor.

CHP'DEN DESTEK YOK

CHP’den ise farklı teklifler ortaya atılarak AK Parti’nin teklifine destek verilmeyeceği açıklaması geldi. Anayasa değişikliklerinde gizli oy kullanılmasının zorunlu olmasına rağmen geçmişte bu konuda farklı uygulamalar yapıldığını dile getiren AK Parti kurmayları, DSP, ANAP ve MHP koalisyonu döneminde Cumhurbaşkanı Demirel’in görev süresinin uzatılması için yapılan Anayasa değişikliği oylamasını hatırlatıyor.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT