1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ford Otosan’dan işçilere rest

Ford Otosan’dan işçilere rest

Ford Otosan’dan işçilere rest
A+A-

Ford Otosan yönetimi, Gölcük ve Yeniköy fabrikalarındaki işçilerin bugün de işbaşı yapmaması üzerine bir duyuru yayınladı.


Aradan geçen bir hafta sonrasında işçilerin belirlediği 7 kişilik komiteyi tanıyan Ford Otosan yönetimi, ücretler konusunda anlaşmaya yanaşmadı. Direnişin ilk gününden bu yana komitenin ortaya koyduğu diğer talepleri kabul eden fabrika yönetimi, ücretler konusunda adım atmış değil.

Evrensel’de yer alan Hasret Gültekin Kozan imzalı habere göre, Ford Otosan işçisinin ücret konusunda talepleri ise şöyle:

* Saat ücretine bu yıl için 2, önümüzdeki yıl için 3 TL zam.
* Hemen 1000, Ramazan Bayramında 500, Kurban Bayramında ise 1000 TL olmak üzere, üç ayrı iyileştirme.

Dün gece (Pazar) başlayan görüşmeler sabah saatlerine kadar iki ayrı toplantıyla sürdü. Ancak Ford Otosan yönetimi ücretlerin iyileştirilmesi konusundaki maddeyi kabul etmedi. Dün akşam (Pazar) 22.00 ve 24.00 vardiyalarına beklendiği gibi sadece sözleşmeli işçilerin gitmesi, bantların yürümemesine, üretimin yapılmamasına neden oldu.

Ford Otosan yönetiminden duyuru
Ford Otosan Gölcük Fabrikası’nın önünde bugün de sayıları 300’ü aşan işçi, işbaşı yapmayarak bekleyişlerini sürdürürken, bugün öğleden sonra Ford işvereni bir duyuru yayınladı.

Ford Otosan yönetimi, eylemlerin; şirketin geleceğine, itibarına ve birliktelik ruhuna, markaya, Türkiye’nin uluslararası rekabet gücüne, ihracata ve çalışanlara zarar verecek seviyeye geldiğini belirtti. Ford Otosan, makul bir mazeret bildirmeden halen işbaşı yapmayanların da işlerinin başına dönmesini, aksi takdirde İş Kanunu gereği iş akitlerinin feshi konusunda prosedür başlatılacağını bildirdi.

“Değerli çalışma arkadaşlarım” diye başlayan ve gelen talep üzerine görüşme yapıldığı belirtilen duyuruda, Ford Otosan’ın önerileri şöyle sıralandı:

“Üretimin başında olacak ve işine sahip çıkmayı sürdürecek hiçbir çalışanımızın işine son verilmeyeceği,

Çalışma barışının sürmesi yönünde iyi niyet göstergesi olarak toplu sözleşme hükümleri değiştirilmeksizin destek çalışması kapsamında Mayıs ayı sonunda çalışanlarımıza net 1.000 TL tutarında destek yapılacağını,

Yürürlükte olan toplu sözleşme hükümleri değiştirilmeksizin toplam geliri iyileştirmek adına sağlayabileceğimiz ek katkı için de çalışma yapıp en geç bir ay içinde önerimizi ileteceğimizi,

Bu sürecin başladığı Bursa ilimizde dahi yaygın bir mutabakatın sağlandığı bir ortamda bu taleplerin kabul edilmesinin mümkün olmadığını kendilerine ilettik.

Kanunen geçerli Toplu İş Sözleşmesi sürecinin tamamlanmasından aylar sonra başlatılan ve yasa dışı bir şekilde sürdürülen eylemler şirketimizin geleceğine, itibarına ve birliktelik ruhuna, markamıza, Türkiye’nin uluslararası rekabet gücüne, ihracatımıza ve her şeyden önce siz değerli çalışanlarımıza zarar verecek bir seviyeye gelmiştir. Çalışanlarımızın pek çoğu işbaşı yapmışken bugün itibarıyla hala mazeret bildirmeden işbaşı yapmamış bir kısım çalışanımız bulunmaktadır. Üzülerek ve son çare olarak belirtmek isterim ki, sözkonusu durum İş Kanunu uyarınca iş akdinin feshini gerektirdiğinden yasal prosedür başlatılarak, makul bir mazereti olmaksızın işbaşı yapmamış olan çalışanlarımız ile yollarımızın ayrılması zaruretinde kalınacaktır. Baskı altında işbaşı yapamayan çalışanlarımızın bugünden itibaren ilk vardiyalarında işbaşı yapmaları halinde mazeretleri değerlendirmeye alınacaktır.”

Türk-Metal’den istifalar sürüyor
Bu sabah sendikadan istifa edemeyen işçiler, postanelere giderek e-devlet şifreleriyle Türk-Metal sendikasından istifa etme işlemlerini sürdürdü. Türk Metal’in fabrikada üyelerden çoğunun istifa ettiği ifade ediliyor.

İşçilerden destek
Ford Otosan Eskişehir İnönü fabrikası işçilerinin, fabrika içerisinde iş bırakarak direnişe başladığı haberi işçiler tarafından sevinçle karşılandı.

Koç Holding bünyesinde bulunan Divan Oteli’nde DİSK/Gıda-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan işçiler, direniş alanına gelerek işçilere destek ziyaretinde bulundu. (DHA, Evrensel)

A+A-

HABERE YORUM KAT