1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Fiyatı Düşen Sütü Alkışlarla Sokağa Döktüler

Fiyatı Düşen Sütü Alkışlarla Sokağa Döktüler

Fiyatı Düşen Sütü Alkışlarla Sokağa Döktüler
A+A-

Mersin'in Erdemli ilçesinde, süt fiyatlarının 10 kuruş aşağıya çekilmesine tepki gösteren üreticiler, alkışlı protestolarıyla birlikte süt hasılatını yola döktü. Süt fiyatlarının mandıralar tarafın

Mersin'in Erdemli ilçesinde, süt fiyatlarının 10 kuruş aşağıya çekilmesine tepki gösteren üreticiler, alkışlı protestolarıyla birlikte süt hasılatını yola döktü.
Süt fiyatlarının mandıralar tarafından 10 kuruş aşağıya çekilmesi dolayısıyla, Erdemli Süt Üreticileri Birliği Başkanı Murat Ergen, üreticilerin birlik önünde toplanmasının ardından bir basın açıklaması yaptı.
Ulusal Süt Konseyi'nin süt fiyatını 90 kuruş olarak açıkladığını belirten Ergen, "Ancak bölgemizdeki 5-6 tane süt firması toplanarak süt fiyatını 10 kuruş daha düşürmüşlerdir. Konsey fiyatının altında fiyat veren firmalara asla süt satışı yapmayacağız. Yemin fiyatının 90 kuruş, samanın ise 1 lira civarına çıkması zaten üreticilerimizin belini bükmüştür" dedi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın okul sütü projesini hayata geçirmesiyle, bulundukları bölgede bu projeden faydalanan firmaların süt alımı yaptığını anlatan Ergen, "Bu projeden faydalanan firmaların kontrolünün düzenli olarak yapılması gerekiyor. Bakanlık firmalara desteği niye veriyor? Üretici faydalansın, konsey fiyatından üreticiden süt alsın diye veriyor. Türkiye'deki ham madde maliyetlerinin pahalılığından dolayı zaten üreticilerimiz para kazanamamaktadır. Bu konuda bakanlığın süte gerekli olan desteği vererek bölgedeki süt alan firmaları da uyarmasını talep ediyorum. Türkiye'de en ucuz süt bizim bölgemizde" diye konuştu.
Ham maddenin olmadığı yerde fabrikanın da olmayacağını ifade ederek mandıraların bindikleri dalı kestiğini ileri süren Ergen, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Üreticiyi destekleyelim ki üretim olsun. Bölgemizdeki mandıralar da rahat bir şekilde çalışsın. Değilse firmalar fiyat indirimi ile bindikleri dalı kesiyor. Zaten kış ayının gelmesiyle de bazı bölgelerde iki günde bir süt toplandığını biliyoruz. Bunların da kontrolünü Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz yapacaktır. Bu kontrollerden sonra birliğimiz kalite elemanları sahada çalışmalarını yoğunlaştıracaktır. Bizim isteğimiz üreticimizin, sanayicimizin ve tüketicilerimizin kazanmasıdır."
Eyleme katılan üretici kadınlardan Fatma Gür, geçimini temin etmek için 3 inek aldığını, zaman zarfında yem fiyatlarının katlanarak arttığını, ancak süt fiyatlarının ise giderek daha da düştüğünü söyledi. Gür, "Bahçemden kazandığımı yeme verdim, limondan kazandığımı samana verdim, eşimin kazancını da veterinere veriyorum. Bakıyorum her ay borcum 500 lira-500 lira artıyor. Benim bundan ne kazancım var? Açık konuşuyorum, yemin olsun, kitap çarpsın. Borcum olmuş 8 bin lira, hayvanlarımı toplasam 8 bin lira etmez" diyerek tepki gösterdi.
Konuşmaların ardından birlik önüne getirilen süt toplama aracının hasılatı, alkışlı protestoyla birlikte sokağa döküldü. Eylem sonrası sokak bir uçtan bir uca süt deryasına döndü.
(OKİ-SO-Y)

24.01.2013 13:28:53 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT