1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Fişleme İddialarını Araştıran Komisyon Tunceli'den Ayrıldı

Fişleme İddialarını Araştıran Komisyon Tunceli'den Ayrıldı

Fişleme İddialarını Araştıran Komisyon Tunceliden Ayrıldı
A+A-

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Hakları Komisyonu bünyesinde kurulan ve Tunceli'nin Hozat ilçesindeki fişleme iddialarını araştıran komisyon, kentten ayrıldı. Üç gündür Tunceli'de bulunan A

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Hakları Komisyonu bünyesinde kurulan ve Tunceli'nin Hozat ilçesindeki fişleme iddialarını araştıran komisyon, kentten ayrıldı.
Üç gündür Tunceli'de bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Milletvekili Mehmet Metiner başkanlığındaki komisyon, Hozat'taki inceleme ve görüşmelerinin ardından bugün il merkezinde Emniyet Müdürü Hayati Yılmaz, Baro Başkanı Avukat Hasan Özcan ve bazı vatandaşlarla görüşmeler gerçekleştirdi. Tunceli'de bir otelde gerçekleştirilen görüşme, Emniyet Müdürü Hayati Yılmaz ile başladı. Yılmaz'la yaklaşık bir saat görüşen komisyon üyeleri daha sonra sırasıyla Baro Başkanı Hasan Özcan ve bazı vatandaşları dinledi. Konuşmaların ardından komisyon başkanı Mehmet Metiner tarafından basına bir değerlendirme yapıldı. Adli soruşturmanın devam ettiğini ve kimseyi peşinen suçlu ilan edemeyeceklerini belirten Metiner, "Kimin suç işleyip işlemediğine adli makamlar karar verecek" dedi. Yaptıkları inceleme ve görüşmeler neticesinde yasadışı fişleme yapıldığını gördüklerini aktaran Metiner, "Bu fişlerin bir kısmı elimizin altında bulunmaktadır. Bunlar yasal olmayan fişlemeler. Biyografik bilgi fişi adı altında bize de ulaşan bizim de bizzat gördüğümüz fişlemeler. Gerek Cumhuriyet Başsavcımızla gerekse emniyet müdürümüzle görüşürken bunların yasal yollarla elde edilen istihbari bilgi notu olmadıklarını gördük. Bu aşamada bile biz çok rahatlıkla yasal olmayan yollarla temin edilmiş birtakım fişlemeler olduğu sonucuna vardık. Tarihleri konusunda değişik iddialar var. Görünen o ki 2007 de başlayan 2010 yılına kadar devam eden fişlemeler var. Emniyetin bilgisayarlarında çıktığı iddia edilen fişlemeler var. Jandarmada henüz bu fişlerin bir tekine rastlanmış değil. Ama jandarmanın bilgisayar imajları da alındığı için kriminal dairenin göndereceği rapor neticesinde jandarmada da fişlemeler olup olmadığı ortaya çıkacak. Ama bu aşamada dediğim gibi söyleyebileceğim şey evet ne yazık ki bu tür fişlemeler var hala eski alışkanlıklarını sürdüren birtakım insanlar var. Tabi bu kurumsal bir işlem midir yukarıdan verilen bir talimat neticesinde verilen bir işlem midir yoksa hala eski alışkanlıklarını sürdürmek isteyen ve devlet adına rutinin dışına çıkmayı kendine vazife eden durumdan vazife çıkartmayı kendi meslekleri sayan birtakım unsurların iş ve işlemleri midir bu konu henüz netliğe kavuşmuş değil. Bu yöndeki incelemelerimiz henüz devam etmektedir. Ama kurumsal bir iş olduğu hesaplamasından şu an uzağız. Tespit edilebilmiş değil ama devletimizin emniyet teşkilatımızın kullandığı bilgisayarlarda yasal olmayan hukuka uygun olmayan suç niteliği taşıyan biyografik fişlerinin var olduğu tespit edilmiştir bundan sonraki süreç Ankara'da devam edecektir" diye konuştu.
Vatandaşlarla yapılan görüşmeler neticesinde Tunceli'de 2004 ile 2006 yılları arasında görev yapan Jandarma Alay Komutanı Namık Dursun isminin ön plana çıktığını belirten Metiner, "Vatandaşlarımızın 2004-2006 sürecinde çok yoğun bir şekilde şikayet konusu ettikleri birtakım isimler var. Bunlardan biri de o tarihlerde il jandarma alay komutanı olarak görev yapan Namık Dursun. Onu da komisyonumuz olarak dinlemeye çağıracağız. Bunun dışında emniyetin ve jandarmanın bilgisayarlarına Cumhuriyet Başsavcılığımız marifeti ile el konulmuştur, yedekleri alınmıştır. İmajları alınmıştır. Jandarma Genel Komutanlığı kriminal dairesine gönderilmiştir. Oradan henüz rapor gelmemiştir, bu raporun bir an evvel gelmesini sağlamak durumundayız ayrıca Malatya adli tıptan emniyet amirimizin intiharı ile ilgili otopsi raporu henüz Hozat'a intikal etmemiştir. Ankara'ya döndükten sonra adli tıp başkanımızla görüşerek raporun bir an evvel kavuşturulmasını sağlayacağız" şeklinde konuştu.
(HY-YRT-AŞ-Y)

17.01.2013 15:37:15 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT