1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Fırat'tan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü' Mesajı

Fırat'tan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü' Mesajı

Fırattan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı
A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, 10 Ocak çalışan gazeteciler günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Fırat yayınladığı mesajında, "Özgür basın ve gazetecilik, demokrasinin g

Cumhuriyet Halk Partisi Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, 10 Ocak çalışan gazeteciler günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı.
Fırat yayınladığı mesajında, "Özgür basın ve gazetecilik, demokrasinin gerçek anlamda işleyişi için olmazsa olmaz temel unsurlardandır. Özgür basın, kamuoyunun gözü ve kulağıdır. Ama ne yazık ki ülkemizde, basın kurumları kapatma ve para cezaları ile muhalif düşünceye sahip gazeteciler de hapis ve işlerinden atılma tehditi ile halen baskı altında tutulmaktadır. Oysaki muhaliflik, gazeteciliğin ruhunda vardır. 2012 yılı verilerine göre, tutuklu gazeteci sayısı bakımından ülkemiz birinci sırada bulunmaktadır. Basın emekçisi arkadaşlarımız, mesai kavramına bağlı olmaksızın, ağır koşullar altında görevlerini ifa etmekte olup, faaliyetlerini özgürce ifa etmelerinin önündeki engeller ortadan kaldırılmış değildir. Tutuklu bulunan gazeteciler bir an önce cezaevlerinden tahliye edilmelidir. Basını ve gazetecilik faaliyetini ilgilendiren tüm yasalardaki engelleyici ve kısıtlayıcı hükümler kaldırılarak, özgürlükçü ve demokratik bir ruha büründürülmüş yeni yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Basın emekçileri olan gazetecilerin faaliyetlerini özgürce ifa ettiği, basının gerçekten bağımsız ve özgür olduğu, hiçbir gazetecinin düşüncelerinden ve yazdıklarından dolayı cezaevine kapatılmadığı, sansürün olmadığı bir Türkiye umuduyla, tüm basın emekçisi gazetecilerimizin çalışan gazeteciler gününü kutlarım" dedi.
(CK-ÖK-Y)

09.01.2013 13:12:49 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT