1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Finlandiyalı Öğretmen Ve Öğrenciler Ab Projeleri İçin Çan'da

Finlandiyalı Öğretmen Ve Öğrenciler Ab Projeleri İçin Çan'da

Finlandiyalı Öğretmen Ve Öğrenciler Ab Projeleri İçin Çanda
A+A-

AB projelerinden "Kalevala'dan Truva'ya Yenilikler ve Kültür" projesi kapsamında Finlandiyalı öğrenciler Çanakkale'nin Çan ilçesine geldi. Türkiye ile Finlandiya arasında yürütülen proje çerçevesin

AB projelerinden "Kalevala'dan Truva'ya Yenilikler ve Kültür" projesi kapsamında Finlandiyalı öğrenciler Çanakkale'nin Çan ilçesine geldi.
Türkiye ile Finlandiya arasında yürütülen proje çerçevesinde Çan'a gelen 8 okul yöneticisi, öğretmen ve 4 öğrenci, ilk Çan Özer Ortaokulu'nda düzenlenen programa katıldı. Yabancı misafirleri Çan İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan ve Okul Müdürü Sami Şen okul bahçesinde karşılarken, çalışma toplantısı İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan'ın konuşmasıyla açıldı. Özkan konuşmasında, "İmatra'dan Çan'a gelen yönetici, öğretmen ve öğrenci misafirlerimizi burada ağırlamaktan mutluyuz. Ortaklarımıza iki kez konuk olmuştuk. Eğitim hayat boyu devam eden bir süreç. Bu çalışmamızın her iki taraf adına da önemli bir kazanç olduğunu düşünüyorum. Bizim de onların tecrübelerinden yararlanacağımız şüphesizdir" dedi.
Son yıllarda eğitim alanında önemli atakların olduğunu kaydeden Özkan, "Gelecek üç yıl içersinde okul ve öğrencilerimize hem akıllı tahta hem de bilgisayar uygulamasıyla da bilişim teknolojisinin imkanlarını sunacağız. Bu, 16 milyon öğrencimizi kapsayacak. Çok hızlı bir gelişim ve değişimin yaşandığı dünyamızda bu gelişmeleri yakından takip ediyoruz" şeklinde konuştu.
Yabancı misafirler adına konuşan okul idarecisi Jussi Virsunen de, bu toplantıya katılmak için çok beklediklerini, sonunda bu fırsatı bulduklarını söyledi. Virsunen, iki ülke arasındaki iklim koşullarının farklılığına işaret ederek, "Ülkenizdeki eğitimle ilgili değişimleri duymak güzel. Eminim iyi sonuçlar da alacaksınız. İki ülke olarak gelecekte gençlerimiz için çok büyük çaba sarf etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Projemize yeni başladık, ama öğretmenlerin birbirlerinden öğrenecekleri şeyler çok önemli. Ayrıca kültürünüz çok ilgi çekici. Bu yüzden Kalevala ile Truva arasında bağlantı kurmak da çok güzel oldu. Ayrıca öğrencilerin de bu projeye dahil olmaları iyi oldu. Bu duygu ve düşüncelerle gelecek tartışmaları da dört gözle bekliyoruz" diye konuştu.
Konuşmaların ardından video görüntüleriyle eğitim sistemleri ve okullar tanıtıldı. Finlandiyalı misafirler, 4 gün boyunca Çan'daki okulları gezip, karşılıklı kültür ve eğitim sistemleri hakkında fikir alışverişinde bulunduktan sonra Assos, Truva ve Çanakkale gezilerine katılacak.
(GŞ-GD-MŞ)

19.02.2013 11:02:19 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT