1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Filografi Sergisi Akm'de

Filografi Sergisi Akm'de

Filografi Sergisi Akmde
A+A-

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen Kültür Sanat Etkinlikleri Şubat ayı programı kapsamında, 14 Şubat Perşembe günü AKM Sergi Salonu'nda "Filo

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen Kültür Sanat Etkinlikleri Şubat ayı programı kapsamında, 14 Şubat Perşembe günü AKM Sergi Salonu'nda "Filografi Sergisi" nin açılışı gerçekleştirilecek. SAMEK bünyesinde açılan Filografi Kursu'nda eğitim alan 40 öğrencinin, 50 adet eserini sergileyeceği Filografi Sergisi'nin açılışı, saat 16.30'da yapılacak. Sergi açılışına tüm sanatseverler davet edildi. Filografi Sergisi, 21 Şubat Perşembe gününe kadar gezilebilecek.
Filografi, Ortadoğu'da doğmuş ve Avrupa'dan uzak doğuya kadar yayılmış ancak yapımının zor olduğu düşüncesiyle yok olmaya yüz tutmuş bir el sanatıdır. Filografi, tasarlanmış bir motifin veya desenin ahşap malzeme üzerinde çivi ile çakılıp arasından çeşitli renklerde iplik veya teller geçirilerek farklı motif veya desenlerin ortaya çıkarılması ile oluşan bir sanattır. Çivilerin arasından tellerin geçirilmesi ile objelere estetik görününüm kazandırılması işlemi olarak tanımlanan filografide, belli örgü teknikleri kullanılarak hat yazıları, simetrik desenler, amblemler, çiçekler ve çizgi film karakterleri panolar haline getirilebiliyor.
(RKO-RKO)

12.02.2013 16:02:55 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT