1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. FETÖ'nün finansörleri tutuklandı!

FETÖ'nün finansörleri tutuklandı!

FETÖ'nün finansörleri tutuklandı!
A+A-

FETÖ ele başı Fetullah Gülen'in yeğeninin de aralarında bulunduğu 15 kişinin tutuklandığı operasyon kapsamında 4 kişi daha tutuklandı.

İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik geçen ay yapılan ve örgütün elebaşı Fetullah Gülen'in yeğeninin de aralarında bulunduğu 15 kişinin tutuklandığı operasyonda tutuklu sayısı 19'a yükseldi.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesince düzenlenen operasyon kapsamında "ilçe imamları" E.T, A.K, A.Ş. ile Bergama bölgesinde toplanan "himmet" paralarının muhasebesini tuttuğu öne sürülen A.T yakalandı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlılar, "terör örgütü üyesi ve yöneticisi olmak", "örgüte finans sağlamak" ve "terör örgütü adına faaliyet yürütmek" suçlamalarıyla çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Böylece operasyon kapsamında tutuklananların sayısı 19'a yükseldi.

HİMMET PARALARINI ZİMMETİNE GEÇİRDİĞİ İDDİASI

Operasyon kapsamında tutuklanan örgütün "Bergama Herkül bölge imamı" A.K'nin, daha önce düzenlenen operasyonlarda 4 av tüfeği ele geçirilen Manisa'nın Alaşehir ilçesindeki çiftlik evinden de sorumlu olduğu iddia edildi.

Emniyetin hazırladığı fezlekelerde yer alan söz konusu çiftlik evinin örgütün eğitim kampı olarak kullanıldığı öne sürüldü.

Örgütün Bergama bölgesinde toplanan paralardan sorumlu olan eski muhasebesici A.T'nin ise toplanan "himmet" paralarını zimmetine geçirdiği iddia edildi.

OPERASYON

İzmir'de 17 Mayıs'ta 2016'da FETÖ/PDY'nin "okullar ve dershaneler Türkiye sorumlusu" olduğu ileri sürülen, örgütün elebaşı Fetullah Gülen'in yeğeni Mehmet Mezher Gülen'in de aralarında bulunduğu 32 kişi gözaltına alınmış, zanlılardan 14'ü tutuklanmıştı.

Halen cezaevinde bulunan muhasebeci M.Ç. hakkında da bu operasyon kapsamında bir kez daha tutuklama kararı verilmiş, böylece sayı 15'e yükselmişti. 

Operasyonda ele geçirilen kayıtlar ve muhasebe takip programları üzerinde yapılan incelemede, örgütün sözde eyalet yapılanmasındaki Karşıyaka bölgesinden sağladığı gelirler ve bunların dağıtımına ilişkin bilgilerin ayrıntılı şekilde yer aldığı saptanmış, İzmir'in kuzeydeki ilçelerinin yer aldığı bölgeden "kurban, burs ve himmet" adı altında bir yıl içerisinde yaklaşık 330 milyon lira gelir sağlandığına ilişkin bilgilere rastlanmıştı.

Elde edilen gelirin dağıtımına ilişkin bilgilerin de bulunduğu kayıtlarda, bu gelirden yüzde 15'lik payın örgütün elebaşı Fetullah Gülen'e aktarıldığı ve "Pensilvanya" diye kayda geçirildiği tespit edilmişti. 

Programda yapılan incelemede, örgüt üyelerinin, geçen yıl Kurban Bayramı öncesi kurbanlar için 650 lira topladıkları, bu vekaletler karşılığı Afrika'dan çok daha düşük fiyatta kurban satın alarak kesimini yaptırdıkları, toplanan paranın yüzde 30'unun kurban alımında kullanıldığı, yüzde 13'ünün de "Pensilvanya" kaydıyla yurt dışına gönderildiği, kalanının da gelir olarak kaydedildiği bilgilerine ulaşıldığı öne sürülmüştü.

A+A-

HABERE YORUM KAT