1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ‘Ferhenga Navên Riwekên Bi Kurdî’

‘Ferhenga Navên Riwekên Bi Kurdî’

‘Ferhenga Navên Riwekên Bi Kurdî’
A+A-

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Araştırma Görevlisi Mehmet Fırat tarafından hazırlanan ‘Ferhenga Navên Riwekên Bi Kurdî’ (Kürtçe Bitki Adları Sözlüğü) isimli kitap imza gününde okuyuculara tanıtıldı.

 


Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Sergi Salonunda düzenlenen etkinliğe BDP İl Genel Meclis Üyeleri, Adalet ve kalkınma partisi (AK Parti) Van İl yöneticileri, YYÜ Öğretim görevlileri, Sitav Yayınevi Sahibi Kahır Bateyi ve YYÜ öğrencileri katıldı. YYÜ Araştırma Görevlisi Mehmet Fırat’ın 14 yıllık çalışması olan Kürtçe Bitki Adları Sözlüğü, 67 bin bitkinin Kürtçe isimlerinin yer aldığı belirtildi. Geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan sözlüğün bugün ise imza günü organize edildi. İmza töreninden önce kısa bir konuşma yapan SÎTAV Yayınevinin Sahibi ve Sorumlusu Kahir Bateyî, yayınevi olarak böyle bir eseri sunmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. İstendikten sonra her şeyin yapılabileceğini anlatan Bateyi, “Bu kitap Kürtçe'nin ne kadar zengin bir dil olduğunu da bir kez daha ortaya koymuştur. Sayın Mehmet Fırat, adeta köy köy, diyar diyar gezerek bu kitabı hazırlamıştır. Hocamızın buna benzer başka çalışmaları da var. İlerleyen zamanlarda da bunları tanıtacağız. Ayrıca Kürtçe çocuk kitapları üzerine çalışmalarımız bulunmaktadır. Bu konuda pedagoglarla birlikte çalışıyoruz. Değerli hocalarımıza da çağrımız bu tür çalışmalara katkı sunmasıdır” dedi.


Yapılan konuşmanın ardından YYÜ Araştırma Görevlisi Mehmet Fırat, büyük uğraşlar sonucunda hazırlamış olduğu ‘Ferhenga Navên Riwekên Bi Kurdî’ adlı sözlüğünü imzalayarak okuyucularına hediye etti.

A+A-

HABERE YORUM KAT