1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Fatih Belediye Başkanı Demir, Ak Parti Siyaset Akademisi'nde Konuştu

Fatih Belediye Başkanı Demir, Ak Parti Siyaset Akademisi'nde Konuştu

Fatih Belediye Başkanı Demir, Ak Parti Siyaset Akademisinde Konuştu
A+A-

İstanbul'un Fatih ilçesi Belediye Başkanı Mustafa Demir, AK Parti'nin siyasete ve siyasetçilere güven getirdiğini söyledi. AK Parti Osmaniye İl Başkanlığı'nca Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası salon

İstanbul'un Fatih ilçesi Belediye Başkanı Mustafa Demir, AK Parti'nin siyasete ve siyasetçilere güven getirdiğini söyledi.
AK Parti Osmaniye İl Başkanlığı'nca Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası salonunda düzenlenen Siyaset Akademisi'nde slayt eşliğinde konuşan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, ilk olarak Fatih ilçesini tanıttı. Konuşmasına siyasetin tanımını anlatarak başlayan Demir, "Siyaset aslında usturuplu olmaktır. Bakım, özen göstermektir, usulüne göre hareket etmektir. Siyaseti bilirsiniz, kelime anlamı at terbiyeciliğidir. Seyislikten gelir. Siyasete bir başka açıdan baktığımızda, kendini aşmış olan insanların yaptığı iştir aslında. Yani toplumsal bütünlüğün, toplumsal menfaatin, kişisel menfaatlerin önünde tutulan, toplumun belli bir bütünlüğü, toplumun selameti için yapılan çalışmaların bütündür. Aslında siyaset; toplum adına en iyi yapılabileceklerin düşünüldüğü yegane yerdir. Onun için bu anlamda siyaset bizim için önemlidir" dedi.
Siyasetin üç temel unsuru bulunduğunu, bunlardan birisinin insan, ikincisinin demokrasi, üçüncüsünün ise devlet olduğunu belirten Demir, şöyle devam etti:
"AK Parti'nin zihniyetinde ve temelinde genel dayanağı insandır. Biz her ne iş yapıyorsak, temelde insanın refahı ve mutluluğu için gerçekleştiriyoruz. Bu konuda Başbakanımızın çok güzel bir sözü var. Der ki; 'İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın'. Yani AK Parti'de sıralama insan, demokrasi ve devlettir. Peki AK Parti'den önce nasıldı bu? Önce devletti tabi ki ve zaten temelde problem buydu. Belki AK Parti'nin Başbakanımızın liderliğinde yaptığı en önemli hizmet, bu zihniyeti ters yüz edip normal sürecine oturtmaktı. Önceden devlet adına organizmayı kim yönetiyordu? Tabi ki seçkinler, seçilmişler değil. Seçkinle, yani milleti beğenmeyenler, millete tepeden bakanlar, milleti adam yerine koymayanlar, çoban yerine koyanlar, devletin belli kurumlarını eline geçirip, siz hangi partiye oy verirseniz verin onların iktidarları mutlaka devam ediyordu. Biz bir defa Başbakanımızın sayesinde siyaseti hizmete dönüştürdük. Eskiden siyaset deyince, hele belediyeler deyince neydi? Sizin oylarınızla seçtiğiniz, ondan sonra ortadan toz olan, kaybolanlardı. Kendi çıkarları için uğraşanlardı siyasetçiler. Hatta siyasetçiden bir hizmet gördüğünüzde de şaşırırdınız. Ancak son 11 yılda işler değişti. Bundan 15 yıl öncesinde devlet dairesinde karşılaştığınız muamele ile şimdi devlet dairesinde işiniz düştüğünde karşılaştığınız muameleyi karşılaştırın. Hastaneye gittiğinizde aldığınız hizmet ile şimdiki hizmeti karşılaştırın. AK Partili yerel yönetimlerin olduğu belediyelere gidin bakın nasıl karşılanırsınız. Bizde hizmetin odağında insan vardır. Bir şey daha yaptı AK Parti, bir defa siyasetçiye güven getirdi. Çünkü siyasetçinin her yerde imajı kötüdür. Ama ilk defa son 11 yıl içerisinde 'Ben AK Partili Belediye Başkanıyım, AK Parti İl Başkanıyım, AK Partili Meclis Üyesiyim' diyoruz. Kendimize güven geldi, siyasetçiye güven geldi. Onun için geçmişteki tüm siyasetçilerin AK Parti'ye teşekkür borcu var. Siyasetçinin ne söylediğine değil, ne yaptığına bakılır. Siyasetçinin söylemine asla itibar edilmezdi. Siyasette ilk defa son 11 yılda Başbakan'ın ağzından çıkana başta muhalefet olma üzere herkes itibar ediyor. Bu adam söylediğini yapar derler. Bunun en güzel örneği de Davos'tur. Ne dedi Davos için; 'Daha gelmem' dedi ve gitmedi. 2012 yılında Davos İstanbul'a geldi. Başbakan, burada da Davos temsilcisi ile görüşmedi."
Demir, siyasetçilerin mutlaka adaletli, güvenilir, zamanı iyi değerlendiren, tevazu sahibi, ilkeli, özverili ve kararlı olması gerektiğini sözlerine ekledi. Demir, konuşmasının son bölümünde de yine Fatih Belediyesi tarafından uygulanan e-belediyecilik kapsamında Kent Bilgi Projesi ile ilgili bilgiler verdi.
Kadınların da yoğun ilgi gösterdiği Siyaset Akademisi dersinin sonunda AK Parti Osmaniye İl Başkanı Emir Hasan Arslantaş, Mustafa Demir'e teşekkür ederek, günün anısına plaket ve Karatepe kilimi hediye etti.
(ACK-CC-Y)

23.01.2013 12:16:18 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT