1. HABERLER

  2. MAGAZİN

  3. Facebook ve Twitter için gündemde süpriz iddia .. kapatma olayı gerçekleşmedi...

Facebook ve Twitter için gündemde süpriz iddia .. kapatma olayı gerçekleşmedi...

Facebook ve Twitter için gündemde süpriz iddia .. kapatma olayı gerçekleşmedi...
A+A-

Facebook ve Twitter hakkında flaş iddaa.Dünyanın popüler sosyal medya kuruluşları olan Facebook ve Twitter kapatılacak mı? Facebook ve Twitter Kapatılacak mı?

Dünyanın en çok takip edilen sosyal medya kuruluşları arasında yer alan Facebook ve Twitter hakkında gündeme bomba gibi bir iddaa düştü. Bu iki sosyal medya devinin kapatılacağı haberi herkesi şoke etti.Facebook ve Twitter hakkında flaş iddaa.

Dünyanın popüler sosyal medya kuruluşları olan Facebook ve Twitter kapatılacak mı? işte Facebook ve Twitterde son dakika gelişmeler..Milli istihbarat teşkilatı olan MİT tırlarının durdurulmasının ardından eldeki tutanaklar internette ilan edilerek yayınlandı ve buna ilişkin Facebook ve Twitterin kapatılacağı söylentisi gündemde yer aldı..

face-002.jpg

Geçtiğimiz yıl Suriye'ye yardım için gittiği iddia edilen MİT tırlarının Adana’da durdurulmasına ilişkin tutanaklar dün akşam internette yayıldı. Bu sızıntı sonrası tutanakları yayınlayan internet sitelerine erişimin engellenmesi için mahkeme kararı alındı. Karar, sosyal medya ağlarına erişim engelini de içerdiği için Twitter, Facebook ve Google Plus da erişim engeli kapsamına giriyordu. Tebliğ sonrası Facebook, Twitter ve Google+ engellemenin dışında kalmak için ilgili içerikleri yayından kaldırdı. Böylece ilgili içerikleri kaldırdığı için erişim engelleme kararından kurtuldu.

 

MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin tutanaklar dün internette yayınlanması ardından Facebook ve Twitter'ın kapatılacağı iddia edildi.Bunun ardından tutanakları yayınlayan tüm internet sitelerine erişimin engellenmesi için mahkeme kararı alındı. Karar, Twitter ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerine de erişimin engellenmesini içeriyor. Ancak Twitter’ın tutanakları yayınlayan hesabı karartmasının ardından söz konusu engelleme kararının Twitter için uygulanmayabileceği söyleniyor.

Edinilen bilgilere göre, şu an itibariyle engelleme kararı alınan diğer sitelerde ise içeriğin kaldırılıp kaldırılmadığına bakılıyor. Söz konusu içerik kaldırılmışsa engelleme kararı uygulanmayacak, ancak kaldırılmamışsa engelleme kararı yürürlüğe girecek. Bilgi veren bir  yetkili, “Tutanakların yer aldığı birçok site için mahkeme kararı var. Şu anda süreç yürüyor” dedi. 


Twitter nedir?

Twitter; 140 karakterden oluşan tweet adı verilen internet kısa mesajlarının gönderildiği ve başkalarının mesajlarının okunabildiği bir mikro-blog servisidir.Twitter; her geçen gün karmaşıklaşan internet dünyasına basit bir takip mekanizması sağlamaktadırTwitter


TWİTTER NASIL AÇILIR

1. www.twitter.com adresinden kendinize yeni bir kullanıcı hesabı açın
2. Takip etmek istediğiniz kişilerin adını arama kutusuna yazarak «follow» butonuna basın ve takip etmeye başlayın
3. Mesaj kutusuna 140 karakteri geçmeyen bir tweet yazarak ilk mesajınızı yollayın
4. Tüm twitter platformunu kolayca takip etmek için bilgisayarınıza bir program yükleyin, benim tavsiyem www.tweetdeck.com programı olacaktır
 
- Siz bir marka olarak twitterda olsanız da olmasanızda sosyal medyada kişiler sizden bahsetmektedirler, bu mecrayı görmezden gelemezsiniz.


- Son yıllarda artan takip yazılımları sayesinde medya ne demek?" href="http://sosyalmedya.nedir.com">sosyal medyayı takip etmek oldukça kolay bir hal almıştır. Böylelikle anlık olarak sosyal medyada markanız hakkında neler yazıldığını takip edebilir, bazı sorunlar ve eleştiriler büyümeden konuyu çözebildiğiniz gibi olumlu yorumlardan da haberdar olabilirsiniz.


- Şirketinizdeki pazarlama departmanında bir sosyal medya sorumlusu belirleyebileceğiniz gibi bu işi dışkaynak kullanarak bu hizmeti veren bir ajans üzerinden de sürdürebilirsiniz. Unutmayın sosyal medya twitter, facebook, windows Live Messenger, friendfeed gibi birçok servisten oluşmaktadır.
- Sadece dinlemek yerine aktif olarak twitter platformunu markanız için kullanabilirsiniz.


Facebook nedir?
Facebook Inc, insanların arkadaşlarıyla iletişim kurmasını ve bilgi, fotoğraf, video vb. paylaşımı amaçlayan bir sosyal paylaşım web sitesidir. 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi 2006 sınıfı öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulan facebook, öncelikle Harvard öğrencileri için kurulmuştu. Daha sonra Boston civarındaki okulları da içine kapsayan facebook, iki ay içerisindeki Ivy Ligi okullarının tamamını kapsadı. İlk sene içerisinde de; Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tüm okullar facebook'da mevcuttu. Üyeler önceleri sadece söz konusu okulun e-posta adresiyle (.edu, .ac.uk, vb.) üye olabiliyordu. Daha sonrasında da ağ içine liseler ve bazı büyük şirketler de katıldı. 11 Eylül 2006 tarihinde ise facebook tüm e-mail adreslerine, bazı yaş sınırlandırmalarıyla açıldı. Kullanıcılar diledikleri ağlara; liseleri, çalışma yerleri ya da yaşadığı yerler itibarıyla katılımgösterebilmektedirlerFacebookMayıs 2011 itibarıyla, 1,5 milyar kullanıcısıyla dünyanın en büyük üniversite tabanlı kullanıcılarına sahip oldu.Alexa.com istatistiklerine göre facebook 31 Ekim 2010 itibarıyla; Dünya'nın en fazla ziyaret edilen 2'inci sitesidir. Bunun yanı sıra; Kanada, Güney Afrika ve Norveç'in en fazla ziyaret edilen sitesi; İngiltere ve İsveç'in 2. en fazla ziyaret edilen sitesi, Mısır ve Panama'nın 3., ABD, Avustralya ve Türkiye'nin de 5. en fazla ziyaret edilen sitesidir.


Facebook ismini "paper facebooks"'dan alır. Bu form A.B.D. üniversitelerinde okulların öğrencilerine, öğretmenlere ve çalışanlara doldurduğu onları tanıtan bir formdur.Facebook'un şu anda 500 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunmaktadır.Site kullanıcılara ücretsizdir ve gelirini banner reklamlarından ve sponsor gruplarından almaktadır (Nisan 2006'da gelirlerin haftalık 1.5 milyon dolar olduğu öne sürülmüştür). Kullanıcılar profilleri fotoğrafları, ilgi alanları, gizli ya da açık mesajları ve arkadaş grupları sergilemektedir. Profillerin gösterimi sadece arkadaşlara görünecek şekilde veya belli ağların dışındakilere açık olmayacak şekilde sınırlandırılabilir. TechCrunch'a göre; A.B.D.'deki üniversitelerdeki öğrencilerin %85'inin facebook'da bir hesabı bulunmakta ve bunların %60'ı her gün bağlanmaktadır. %85 her hafta, %93 her ay bağlananlar arasındadır. Facebook sözcüsü Chris Hughes ise kullanıcıların her gün ortalama 19 dakika facebook'da vakit geçirdiğini söylemektedir.13 Mart 2009 itibarıyla facebook'un yeni arayüzü tüm hesaplarda kullanılmaya başlamıştır. Ancak bu arayüz, kullanıcılar arasında ikilik yaratmıştır. Bazı kullanıcılar bu arayüzü çok başarılı bulurken, bazı kullanıcılar protesto etmektedir. Facebook yöneticileri ise bu yeni arayüz için ısrar etmektedirler.Teknik açıdan ise facebook, web otoriteleri tarafından en başarılı Web 2.0 uygulamalarından biri olarak gösterilmektedir.


2006 yılında, MySpace 'in News Corporation'a satılmasıyla facebook' un da satılacağı söylentileri çıkmıştır. Mark Zuckerberg ise facebook'u satmak istemediğini belirtmiş ve söylentileri yalanlamıştır.
İlk teklifin Viacom tarafından 975 milyon dolar olduğu öne sürülürken; Eylül 2006'da Yahoo 1 milyar dolar teklifte bulunmuştur. Ekim ayında ise; google YouTube'u satın aldıktan sonra, facebook için 2,3 milyar dolar teklifte bulunmuştur.Facebook yöneticilerinden Peter Thiel ise, Facebook'un iç değerinin 8 Milyar dolar olduğunu ve proje gelirlerinin 2015 yılı için 1 milyar dolar olduğunu söylemiştir. 24 Ekim 2007'de; microsoft facebook'un % 1,6'lık hissesini 240 milyon dolar ödeyerek satın almıştır.

 

A+A-

HABERE YORUM KAT