1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Evren Ve Şahinkaya'dan Anayasa Mahkemesi'ne Bireysel Başvuru Musa Erdoğan Ankara

Evren Ve Şahinkaya'dan Anayasa Mahkemesi'ne Bireysel Başvuru Musa Erdoğan Ankara

Evren Ve Şahinkayadan Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru  Musa Erdoğan    Ankara
A+A-

12 Eylül davası nedeniyle haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle dönemin Genelkurmay Başkanı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya Anay

12 Eylül davası nedeniyle haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle dönemin Genelkurmay Başkanı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulundu.
Edinilen bilgiye göre, Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın avukatları aracılığıyla Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuruda, 12 Eylül dönemine ilişkin dava nedeniyle Evren ile Şahinkaya'nın haklarının ihlal edildiği öne sürüldü. Evren ve Şahinkaya'nın, 12 Eylül 1980-6 Aralık 1983 arasında kanunun açıkça suç saydığı eylemlerinin bulunmadığı savunulan dilekçede, TCK'nın 146. maddesindeki ''TBMM'yi ortadan kaldırma suçunu işledikleri'' iddiasıyla açılan kamu davasının hukuken yok hükmünde olduğunun tespiti için yapılan başvurular hatırlatıldı.
''12 Eylül iddianamesinin ve kamu davasının hukuken yok hükmünde olduğunun'' tespiti için dilekçe verildiği ancak bu istemin davanın görüldüğü Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nce reddedildiği bildirildi. Dilekçede ayrıca, mahkemenin verdiği ret kararı gereğince iç hukuk yolları tüketildiğinden bireysel başvuru hakkının kullanılmasına karar verildiği belirtildi.
(ME-ÖZ-Y)

13.02.2013 20:14:10 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT