1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Etso Başkanı Şekerdağ'dan Başbakan Erdoğan'a Teşekkür

Etso Başkanı Şekerdağ'dan Başbakan Erdoğan'a Teşekkür

Etso Başkanı Şekerdağdan Başbakan Erdoğana Teşekkür
A+A-

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mardin seyahati dönüşü 5084 sayılı yasa ile ilgili yeni bir düzenleme yapıldığı şeklindeki a

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mardin seyahati dönüşü 5084 sayılı yasa ile ilgili yeni bir düzenleme yapıldığı şeklindeki açıklamasını olumlu karşıladıklarını belerterek, "Sayın Başbakanımıza Anadolu iş dünyasının sesine kulak verdiği için teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi.
Elazığ'da bin 88 firma 5084 sayılı yasadan yararlanırken sağlanan toplam istihdamın 23 bin 654 kişi olduğunu söyleyen Ali Şekerdağ, ülke genelinde ise 49 ilde 750 binin üzerinde bir istihdamın söz konusu olduğunu söyledi. Şekerdağ, "4 ay önce bizim gibi bir çok Anadolu ilinden 5084 ile ilgili talep gelmesine rağmen maalesef konu 2013 yılının ikinci ayına sarkmıştır. Ocak ayında toplanan ekonomi koordinasyon kurulu 5084'ün kademeli olarak uygulanacağını açıklamış olmasına rağmen halen Resmi Gazete'de yayınlanmamıştır. Son olarak hafta sonu Sayın Başbakanımızın Mardin seyahati dönüşü 31 Aralık 2012 tarihinde 5084 sayılı teşvik sisteminin son bulmasının ardından 3. 4. 5. ve 6. bölgeler için kademeli yeni istihdam teşvik sistemi getirileceğini açıklamıştır. 3. bölgedeki 12 il için üç yıl, Elazığ'ın da içinde bulunduğu 4. bölgedeki 17 il için 4 yıl, 5. ve 6. bölgedeki 31 il ve Bozcaada ve Gökçeada için 6 yıllık istihdam teşviki öngörüldüğü Sayın Başbakanımız tarafından açıklanmış olup, iş dünyası olarak bu söylemlerin bir an önce yasalaşmasını bekliyoruz. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak üzerinde ısrarla durduğumuz 5084 sayılı yasa ülkemizde verilen teşvikler içerisinde işletmelere en yararlı olan düzenlemeleri içermiştir. Özellikle SGK desteği, Doğu Anadolu için yararlı sonuçlar vermiştir. Bu destek istihdam artışını sağlamakla birlikte kayıt dışılığı azaltmış ve yasadan yararlanmak isteyen KOBİ'lerin çalışan sayısını 10'un üzerine çıkarmalarına ve kadın istihdam artışına yol açmıştır. Bu anlamda Sayın Başbakanımızın Anadolu iş dünyasının sesine kulak verdiği için teşekkürlerimizi sunuyor, yasanın bir an önce uygulamaya başlamasını bekliyoruz" diye konuştu.
(EK-AKK-Y)

18.02.2013 12:44:55 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT