1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Esop'tan, Esnaf Sorunlarına Çözüm İsteği

Esop'tan, Esnaf Sorunlarına Çözüm İsteği

Esoptan, Esnaf Sorunlarına Çözüm İsteği
A+A-

Mardin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOP) Başkanı Doğan Gazan, esnafın derdinin çözülmesi gerektiğini belirtti. Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) norm birliği istediklerini ifade eden Gaza

Mardin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOP) Başkanı Doğan Gazan, esnafın derdinin çözülmesi gerektiğini belirtti.
Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) norm birliği istediklerini ifade eden Gazan, esnaf olarak kendilerinden 7 bin 200 günde emeklilik istediklerini, bunun için SGK'dan adalet istediklerini söyledi. Esnafın en büyük dertleri arasında emekli olabilmek için 9 bin iş günü olan hizmet süresinin uzunluğunun olduğunu aktaran Gazan, daha fazla prim ödenmesine rağmen emeklilikte alınan maaşın esnafı memnun etmediğini dile getirdi. Zor şartlar altında çalıştıklarını ve primlerini birçok esnafın yatıramadığını dile getiren Gazan, "Esnaf ve sanatkarın emekli olması için de 9 bin iş günü prim ödemesi gerekiyor. Norm birliği olacaksa prim sayısının 7 bin 200 güne indirilmesi gerekli. Aynı dengesizlik emekli maaşlarında da yaşanmaktadır. Uzun süre prim ödenmesine rağmen karşılığında en düşük emekli maaşını esnafımız almaktadır. Diğer sigortalılarda olduğu gibi prim borcu olsa da sağlık hizmetinin verilmesi gerekli. Eğer 60 günden fazla prim borcu olduysa sağlık hizmetinden yararlanamıyor. Ama alamadığı hizmetin karşılığını ise faiziyle ödüyor. Prim borcunun tahsil edilmesi, sosyal güvenlik kurumlarının görevi olduğuna göre, sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı, prim borcu ile ilişkilendirilmemelidir" dedi. Kadın esnaf ve sanatkarların da işçi kadın sigortalılarda olduğu gibi doğum borçlanması yapabilmelerine imkan sağlanmasını istediklerini anlatan Gazan, kadın işçilere verilen doğum borçlanması hakkının kadın esnafa da verilmesi gerektiğini vurguladı. Gazan, "Şu an gündem olan çocuk başına verilmesi planlanan teşviklerden de tüm kesimler eşit olarak yararlanmalı. Esnaf, işçi ve memur ayrımı yapılmamalıdır" diye konuştu.
(MA-YRT-AŞ-Y)

19.02.2013 16:47:20 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT