1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ESNAF VERGİ BORÇLARI İÇİN YAPILANDIRMA İSTİYOR

ESNAF VERGİ BORÇLARI İÇİN YAPILANDIRMA İSTİYOR

ESNAF VERGİ BORÇLARI İÇİN YAPILANDIRMA İSTİYOR
A+A-

Atakum Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Metin Sinecek, "Biz esnaf ve sanatkarlar için vergi affı istemiyoruz. Biz borçların ödenebilmesi için yapılandırılmasını istiyoruz" dedi.

Esnaf ve KOBİ’lerin ödenemeyen prim ve vergi borçlarının yeniden yapılandırılmasını istediklerini söyleyen Metin Sinecek, "17 Aralık 2013'te yapılan operasyonlar en çok KOBİ’leri ve esnafları vurdu. Esnaflarımız hükümetimizden kendileri için yardım bekliyor. 2004 yılında dönemin Maliye Bakanı Kemal Unaktan tarafından yapılan uygulamaları örnek gösteriyoruz. O dönemde birikmiş borçların ödenmesi ve matrah artırımı gibi uygulamalarla Hazine’nin kasası dolmuştu. Kendilerine 2004 yılında yapılan benzer bir kolaylık sağlanmasını isteyen esnafın devlete 56 milyarlık, 40 milyarı da vergi cezası olmak üzere 96 miyar liralık borcu var. Biz esnaf ve sanatkarlar için vergi affı istemiyoruz. Biz borçların ödenebilmesi için yapılandırılmasını istiyoruz" diye konuştu. 

Borçlu esnafın ayrıca e-haciz uygulamasından da endişe duyduğunu belirten Başkan Metin Sinecek, "E-haciz uygulaması geçtiğimiz yıl sonunda pilot il seçilen Antalya'da başladı. Devlet uygulama ile milyonlarca liralık prim alacağını tahsil etmeyi hedefliyor. 2014 Mart ayında tüm ülke genelinde başlayacak olan uygulama öncesi esnaf borçların ödenmesinde Torba Yasa’yı bir fırsat olarak görüyor. Bu fırsat, esnaf ve sanatkarımızın tekrar toparlanması, yoluna devam etmesi ve iş yeri kapanmalarının önüne geçilmesine neden olacaktır. E-haciz uygulaması ile esnafımız daha zora gireceğinden, hükümetimizin bu konuda hızlı bir şekilde adım atmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT