1. HABERLER

  2. Eskişehir'de Veremle Savaş Haftası

Eskişehir'de Veremle Savaş Haftası

Eskişehirde Veremle Savaş Haftası
A+A-

Eskişehir Halk Sağlığı Müdürlüğü, Veremle Savaş Haftası dolayısıyla çeşitil faaliyetler düzenlendi. Eskişehir Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi'nde "Verem Hakkında

Eskişehir Halk Sağlığı Müdürlüğü, Veremle Savaş Haftası dolayısıyla çeşitil faaliyetler düzenlendi.
Eskişehir Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi'nde "Verem Hakkında Bilinmesi Gerekenler" konulu konferans düzelendi. İl Milli Eğitim Müdürü Arif Dede, Halk Sağlığı Müdür Vekili Dr. Orhan Koray Arda ve Verem Dispanser Başhekimi Dr. Ayşe Soyukan'ın katıldığı konferansa vatandaşlar tarafından ilgi gösterilmemesi dikkati çekti. Konferans Halk Sağlığı Müdür Vekili Dr. Orhan Koray Arda'nın konuşması ile başladı. Verem hakkında bilgiler veren Arda, "Verem hastalığı en sık akciğerler olmak üzere, bütün organları tutabilir. Yine verem, zengin-fakir, genç-yaşlı herkeste görülebilen bir hastalıktır. Ülkemizde yılda yaklaşık 16 bin yeni verem hastası ortaya çıkmaktadır. Bunun yüzde 60'a yakını erkek, yüzde 40'a yakını ise kadındır. Öksürük, balgam çıkarma, ateş, gece terlemesi, iştahsızlık, kilo kaybı, yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı, göğüs ve sırt ağrısı, kan tükürmek gibi belirtiler verebilir. Özellikle 2-3 haftadan uzun süren öksürüklerde veremden şüphelenmek gerekir" dedi.
Verem Dispanseri Başhekimi Dr. Ayşe Soyukan da bir konuşma yaptı. Slayt gösterisiyle konuyu işleyen Soyukan, "Dünyada tek amile bağlı olan ve tedavi edilebildiği halde en çok ölüme sebep olan hastalık veremdir. Türkiye'de ise yılda yaklaşık 16 bin yeni verem hastası ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığın sebebi "mycobacterium tuberculosis" isimli basildir. Tedavi görmemiş verem hastalarının öksürük, aksırık, hapşırma gibi solunum yoluyla dışarıya attığı mikroplu havanın solunmasıyla hastalık bulaşır. Tedavi edilmeyen her hasta 10-15 kişiye hastalığı bulaştırmaktadır. Bulaşma en çok hasta ile yakın temasta kalan aile ferleri ve yakın çalışma arkadaşları arasında olur" diye konuştu.
(FS-GÖ-MŞ)

07.01.2013 17:41:07 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT