1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Eskipazar'a Kudüs Camisi

Eskipazar'a Kudüs Camisi

Eskipazara Kudüs Camisi
A+A-

Eskipazar Belediye Başkanı Dursun Baş, yapılacak olan termal tesisin içinde Kudüs Camisi'ni yaptırmayı düşündüğünü söyledi. Eskipazar Belediye Başkanı Dursun Baş, Akkaya Hamamı'nın olduğu alana ter

Eskipazar Belediye Başkanı Dursun Baş, yapılacak olan termal tesisin içinde Kudüs Camisi'ni yaptırmayı düşündüğünü söyledi.
Eskipazar Belediye Başkanı Dursun Baş, Akkaya Hamamı'nın olduğu alana termal tesis yapılacağını buranın Türkiye ve dünyaya örnek bir yer olacağını söyledi. Tesisin içinde bir çok projenin olduğun belirten Baş, Kudüs örneğinde Kudüs Camisi yapmayı da planladıklarını kaydetti. Dursun Baş, "Resmi olarak Akkaya'mızın özlemini duyduğumuz, yüreğimizde büyüttüğümüz haliyle ihalesini gerçekleştirdik. İstekli bir firma geldi sözleşmeyi de imzaladık. Özellikle Akkaya traventerleri Türkiye coğrafyası olarak Pamukla traventerleri gibi yeni bir traverten kazandırma 19 bin 750 metrekarelik bir alanda traverten oluşuma ile ilgili koruma amaçlı imar planlarını müracaatlarını yaparak çalışmalara başladık. Ayrıca 407 bin 790 metrekarelik alanda da yine 'hayal' denilen ama bizim de yüreğimizde barındırıp büyüttüğümüz ciddi bir projenin temelini atmak üzereyiz. Çok erken konuşmak istemiyorum. Siyasetçilerin bir kulübe bir kamelya yaparak büyük kırmızı kurdelelerle devlet erkanını toplayarak kestikleri onu da 'hizmet' diye sundukları dönemde böyle bir yatırımın hangi bir şekilde ilan edilebileceğini düşünün, benim sessizliğimi iki kere düşünün. Böyle bir büyük projeyi gerçekleştirmemize rağmen şuana kadar konuşmadık. Allah izin verirse temel atma törenine geldiğimiz zaman konuşacağız. Peşinde koştuğumuz proje sıradan bir proje değil. Türkiye ve dünya termallerini enine boyuna inceledim. O su orada aktı biz baktık, 'biz bakmayacağız yapacağız' dedik ve 'sen çılgınsın, yapamazsın' dediler ve başladık. Orada yapılan yatırımın başlıklarını saysam şaşırır kalırsınız. Orada Osmanlı tarzı Selçuklu mimarisinden beş yıldızlı saray tipi oteller var, kongre merkezleri, Batı'nın entel tipi değil öz kültürümüz, ecdadımıza uygun kervan saraylardan yapıyoruz kongre merkezlerini. Batı'nın entel tipi yapılarından bana ne, benim kendi öz kültürüm nerede? Bunları konuşurken sessiz ve sakin olamıyorum. Aynı alanda 14 bin dönümlük devre mülk, sporcu tedavi ve rehabilitasyon merkezi var. Allah aşkına Karabükspor nerede kamp yapıyor? Eskipazar Belediyespor'u ben nereye gönderiyorum? Benim bölgemde neden yapılamıyor bunlar? Her türlü alt yapım, kaynağım var, güçlerimizi birleştirip herhangi bir şey yapamamışız. Memleketin zenginliklerini adam gibi kullanmamız lazım. Akua parklar, göletler o alan içerisinde. Benim özümsediğim, Kudüs örneğinde bir Kudüs Camisi, helikopter pisti, orada yok yok ve tüm Türkiye'de termal dünyasında üstat Necip Fazıl'ın 'Kaldırımlar' şiirini okuyacağımız 'Durun kalabalıklar, bu cadde çıkmaz sokak' demeyi düşünüyoruz. Türkiye'de ve dünyada örnek olacak bir modeli ortaya koymaya çalışıyoruz" dedi.
(ET-ET-Y)

12.01.2013 12:40:12 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT