1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Eski vekil için 5 yıl hapis istendi

Eski vekil için 5 yıl hapis istendi

Eski vekil için 5 yıl hapis istendi
A+A-

HDP Eski Erzurum Milletvekili Seher Akçınar Bayar hakkında 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Erzurumda 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde HDP'den milletvekili seçilen ve düzenlenen kutlamada, "Kazandığımız zafer sayın Abdullah Öcalan'ın ve Kürdistan şehitlerimizin zaferidir" dediği gerekçesiyle Seher Akçınar Bayar hakkında 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Seher Akçınar Bayar, 7 Haziran'ın ardından 1 Kasım'da yapılan seçimlerde ise milletvekili seçilemedi.

Yaklaşık 5 ay kadar HDP'den Erzurum Milletvekili olan Seher Akçınar Bayar, 7 Haziran seçimleri sonrası merkez Palandöken ilçesi Kazım Yurdalan Mahallesi'nde düzenlenen kutlamaya katıldı. 7 Haziran seçimlerinde 73 bin 629 oy alarak Meclis'e giren HDP'li Seher Akçınar Bayar, zaferi kutlamak için meydanda toplananlara, "Erzurum Kürdistan'dır, Kürdistan'ın parçasıdır. Kazandığımız bu zafer sayın Abdullah Öcalan'ın ve cezaevinde tutuklu bulunan tüm tutsaklarımızın Kürdistan şehitlerimizin, dağlarda özgürlük nöbeti için mücadele eden yoldaşlarımızın zaferidir. Onların özgürlükleri için bir başlangıçtır" diye konuştu.

BİLİRKİŞİ RAPORU
Seher Akçınar Bayar'ın yaptığı bu konuşmanın ardından Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Seher Akçınar Bayar hakkında 'terör örgütünün propagandasını yapmak' suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istemi ile iddianame hazırlandı. İddianamede her ne kadar Seher Akçınar Bayar'ın savunmasında suçlamaları kabul etmese de bilirkişi raporunda, "bölücü terör örgütü lehine propaganda yaptığının anlaşıldığı" vurgulandı. 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamenin ardından Seher Akçınar Bayar önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak. (DHA)

A+A-

HABERE YORUM KAT