1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ESKİ VAN ŞEHRİNDE İLK SOKAK GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

ESKİ VAN ŞEHRİNDE İLK SOKAK GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

ESKİ VAN ŞEHRİNDE İLK SOKAK GÜN YÜZÜNE ÇIKTI
A+A-

Kurtuluş Savaşı sonrası Rus işgaliyle yerle bir olan eski Van şehrinde sürdürülen kazı çalışmalarında ilk sokak ortaya çıkartıldı.


Van Valisi Münir Karaloğlu, tarihi Van Kalesi’nin güneyindeki eski Van şehrindeki kazı çalışmalarını yerinde inceledi. Karaloğlu, ortaya çıkartılan ilk sokağın bugünkü sokaklardan daha ileri olduğunu söyledi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erkan Konyar başkanlığında sürdürülen kazı çalışmalarında jeoradar ve elektromanyetik yöntemle ortaya çıkartılan sokak Vali Karaloğlu’nu büyüledi. Yapılan kazı çalışmalarında ilk sokak ortaya çıkartılırken, sokağa ve kaldırımlara verilen işçilik ise görenleri hayran bıraktı.


Eski Van şehrinde yapılan kazı çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Vali Karaloğlu, buradaki hedeflerinin sokağı ortaya çıkararak buradaki camiler arasındaki bağlantıyı orijinal sokakla sağlamak olduğunu belirtti. Şu anda o çalışmaların yapıldığını anlatan Vali Karaloğlu, “Kayaçelebi’den Çifte Hamam’a, oradan Ulu Camii’ye, Kızıl Minareli Camii’ye bir sokağı açmak istiyoruz, bütün arzumuz o. Buradaki yapı standını da tanımak istiyoruz. Dükkanlar hangi nitelikteydi, hangi vasıftaydı, bu kazıyla o da ortaya çıkacaktır. Şu anda güzel bir çalışma var, ben arkadaşlara teşekkür ediyorum. Kendilerine biraz daha destek verip en azında Çifte Hamam’a kadar olan Ulu Camii’ye kadar olan bu sokak açılsın istiyoruz ki daha sonra çevredeki dükkanların röleve ve restorasyon projeleri ortaya çıksın. Hep söylüyoruz, biz eski Van şehrini sürekli yaşanabilir bir mekana dönüştürmek istiyoruz. Bu çalışmalar yapılmadan maalesef onları yapamıyoruz. Arkeolojik sit alanı bu kazıları yapmadan üzerine yeni bina yapma şansızımız yok. O yüzden bu kazıları önemsiyoruz. Güzelde bir sokak ortaya çıktı. Sokak yapısıyla kaldırımlarıyla bugünkü sokaklarımızdan daha düzenli bir sokak çıktı. İnşallah bunun devamını camilere kadar sürdüreceğiz” dedi.

\"\"

A+A-

HABERE YORUM KAT