1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Eski Komutan ve Askerlerin Davası Ertelendi

Eski Komutan ve Askerlerin Davası Ertelendi

Eski Komutan ve Askerlerin Davası Ertelendi
A+A-

Van’da 3 yıl önce 3 kişiyi kurşuna dizdirdiği iddia edilen eski Van Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Vecihi Halil İ. ile 16 muvazzaf asker hakkında Erciş Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava ileri bir tarihe ertelendi.


Van’ın Çaldıran ilçesine bağlı Buğulukaynak köyü yakınlarında 7 Ekim 2009 tarihinde çıkan çatışmada 2 PKK’lı ve sivil İbrahim Atabay ölü ele geçirilmişti. 3 yıl önce yaşanan olayda "teröristlere yardım ve yataklık etmek"le suçlanan İbrahim Atabay’ın babası Mehmet Emin Atabay’ı soruşturan Özel Yetkili Van Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmanın ileri bir safhasında operasyona katılan bir kişinin gönderdiği ihbar mektubuyla soruşturmayı derinleştirmişti. İhbar mektubunda eski Van Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Vecihi Halil İ.'nin teslim olan 2 PKK’lı ve İbrahim Atabay’ın infaz emrini verdiği bilgisi yer alıyordu. Bunun üzerine Özel Yetkili Van Başsavcılığı, soruşturma kapsamında bazı askerlerin ifadesine başvurmuştu. Askerlerin anlattıklarının da ihbar mektubundaki ifadelerle örtüşmesi soruşturmayı farklı boyutlara taşımıştı. Van Cumhuriyet Başsavcılığı, ifadelerle oluşturduğu fezlekeyi Erciş Cumhuriyet Başsavcılığına göndermişti. Soruşturmayı yürüten Erciş Cumhuriyet Başsavcısı Kerem Arabacı’nın hazırladığı iddianame Erciş Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti.


Geçtiğimiz günlerde hakim karşısına çıkarılan eski Van Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Vecihi Halil İ. ile 18 muvazzaf asker, hazırlanan iddianame kapsamında ifade verdi. Savcılık, Van Jandarma Alay Komutanı olarak albay rütbesiyle görev yapan şüpheli Vecihi Halil İ.'nin ve emri altında görev yapan olay tarihinde Jandarma Özel Harekat (JÖH) taburunda istihbarat subayı olan Binbaşı Hakan B. ve JÖH Bölük Komutanı olan Jandarma Üsteğmen Yunus Ç. hakkında "adam öldürmeye azmettirmek"ten 16, muvazzaf asker için ise "kasten adam öldürme" suçundan 3 kere ağırlaştırılmış müebbet cezası istedi. Hakim ise sanıkların yargılanmasını 11 Ocak 2013 tarihine erteledi.

A+A-

HABERE YORUM KAT