1. HABERLER

  2. YEREL

  3. "eski Antep Fotoğraflarının Yer Aldığı Takvim Tanıtıldı

"eski Antep Fotoğraflarının Yer Aldığı Takvim Tanıtıldı

eski Antep Fotoğraflarının Yer Aldığı Takvim Tanıtıldı
A+A-

Bir inşaat firması tarafından, Gaziantep'e Gazilik unvanı verilişinin 92. yıldönümü anısına eski Gaziantep fotoğrafları ve Gaziantep tarihiyle ilgili bilgiler içeren takvimler serisinin dokuzuncusunu

Bir inşaat firması tarafından, Gaziantep'e Gazilik unvanı verilişinin 92. yıldönümü anısına eski Gaziantep fotoğrafları ve Gaziantep tarihiyle ilgili bilgiler içeren takvimler serisinin dokuzuncusunu tanıtıldı.
Gaziantep Tuğcan Hotel'de düzenlenen tanıtım toplantısına Gaziantep Mimarlar Odası Başkanı ve Severoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı B.Sıtkı Severoğlu, Gaziantep Turizm Derneği Başkanı Kamil Gerekçi, Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Celal Pekdoğan, M. Reşit Büdeyri, Ali Karayılan ve çok sayıda basın mensubu katıldı. Toplantıda B. Sıtkı Severoğlu, takvimde yer alan fotoğraflar hakkında bilgi verdi. Eski fotoğraflar ile beraber, tarihteki önemli isimlerin anlatıldığı takvim, önemli bir kaynakça özelliği taşıyor.
Takvimde, daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış fotoğraflar bulunuyor. Bu fotoğraflardan 25 Aralık 1937'de, Ankara Halk Evi'nde çekilen Mustafa Kemal Atatürk ve Gazianteplilerin bulunduğu fotoğraf, takvimin kapağını oluşturuyor. Takvimin ikinci sayfasında 1930'lu yıllara ait bir fotoğraf yer alıyor. Fotoğrafta, bugünkü Atatürk Bulvarı üzerinden Halk Evi'ne doğru baktığımızda karşımıza sağda Bey Mahallesi ve solda Türktepe çıkıyor. Üçüncü sayfada yer alan 1930'lu yıllara ait fotoğrafta Kale'den Hışva Han ve şehrin güneyi görülüyor. Takvimin dördüncü sayfasındaki 1960'lı yıllara ait fotoğrafta ise İstasyon Caddesi'nden Gar Binası'na doğru bir bakış ile arkada Karşıyaka görülüyor. Kale'den Tahtani Cami ve Elbeyli (Büdeyri) Hanı ile arka fonda Türktepe'nin görüldüğü 1930'lu yıllara ait fotoğraf, takvimin beşinci sayfasında yer alıyor. Türktepe eteklerinden Alaüddevle Camii, Karagöz Camii, Nuri Mehmet Paşa Camii ve kentin genel bir panoramasının yer aldığı, Fransız bombardımanlarından sonra 1920'li yıllara ait fotoğraf, takvimin son sayfasını oluşturuyor.
Her sayfasında, Antep savunmasının önemli kahramanının fotoğrafı ve kısa özgeçmişinin yer aldığı ve 5 bin adet bastırılan 'Eski Antep Takvimi'nin, ücretsiz olarak 8 Şubat 2013 tarihinden itibaren dağıtılacağı bildirildi.
(BB-HD-Y)

07.02.2013 14:26:52 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT